Kimanttia: Teemu Selänteeltä yllättävä paljastus Miikka Kiprusoffista: joi pelipäivänä olutta ennen yllätyskäännettä: ”IImekään ei värähtänyt”
Tuoreimmassa Kimanttia-podcastissa ääneen pääsi Teemu Selänne, joka muisteli pelivuosiaan Miikka Kiprusoffin kanssa.
Suomalaiset pelasivat 2000-luvun alussa samaan aikaan San Jose Sharksissa ja asuivat myös kaksi vuotta kämppiksinä.
Selänteen mukaan kyseinen aika oli Kiprusoffin vuoksi hyvinkin värikästä. Samalla kiekkolegenda nosti esiin yhden hulvattoman muiston.
– Aamutreenien jälkeen me molemmat asuttiin hotellissa. Menin ottamaan päiväunet, niin Kipru meni varamaalivahtina poolille, kun oli 26 astetta lämmintä – ja tilasi samalla muutama olutta.
– Sen jälkeen se otti aurinkoa melkein siihen asti, kun piti lähteä hallille. Sitten kun päästiin hallille, niin ilmoitettiin, että Nabokov on kipeänä, että Kipru sä pelaat tänään. Kipru oli sitten sillein, että ”okei”, eikä ilmekään värähtänyt. Sitten jätkä pelas sellaisen pelin, että olisikohan yksi kiekko mennyt selän taakse. Voitettiin 4-1 vai mitä se nyt olikaan, Selänne naureskeli Kimanttia-podcastissa.
Kyseinen tarina oli vain yksi esimerkki Kiprusoffin raudanlujasta luonteesta. Selänteen mukaan suomalaismaalivahti ei tärissyt kovissakaan paikoissa.
– Se jätkä ei ottanut minkäänlaisia paineita pelaamisesta. Tuntuu, että aina kun lähdettiin peliin, niin oltaisiin voitu olla menossa vaikka kalaan. Hän teki kaiken päinvastoin kuin suurin osa ammattiurheilijoista. Jokaisen pitää löytää se oma juttunsa. Täytyy sanoa, että Kipperin tyyli oli hieman erikoinen, mutta toimiva, Selänne kertoi.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näin Petri Matikainen kommentoi Liigan tulevaisuutta: ”Kyllä ne johtajat sitten kertovat”
- Ilves suli rumasti Nokia Arenassa – maalivahtiongelmat saivat jatkoa
- Näkökulma: Onko HIFK:n kärsimyksessä vahvistumisen siemenet?
- HIFK-fanit lähettivät näyttävät terveiset seurajohdolle: ”Eikö hävetä?”
- MTV: Liigalta kaksi ehdotusta uudeksi sarjajärjestelmäksi – luvassa valtavia muutoksia
- Utah Mammoth: kiekkotaikurille 80 miljoonan dollarin jättisopimus
- Ruotsin EHT-nippu julki – entinen NHL-supertähti tekee paluun maajoukkueeseen!
- HIFK:lle karmea kolaus: kolme pelaajaa sivuun!
- Yle julkisti jääkiekkotiiminsä olympiakisoihin – Kari Jalonen mukaan
- Jesse Puljujärvi kuritti sarjakärkeä – iski huipputehot!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Näkökulma: Jokereilta hurmoksellinen paluu Ilmalaan – Liigaan seuralla ei silti ole asiaa
- SK: Liigan sensaatiopelaaja löi rahoiksi – Leijonat-kutsu oli jättipotti!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”