Kaapo Kakon joukkuetoveri avautuu rajuista ongelmistaan – ”Se olisi voinut johtaa pahempiin seurauksiin”

Kaapo Kakon seuratoveri Lias Anderssonin päättyneestä sesongista tuli lopulta erittäin sekava.
21-vuotias ruotsalaishyökkääjä riitautui joulukuussa New York Rangersin kanssa ja palasi seuran hyllytyksen jälkeen tammikuussa takaisin kotimaahansa pelaten loppukauden lainalla SHL:n HV71:n väreissä.
Nyt Andersson paljastaa, ettei voinut henkisesti hyvin ja kertoo tarkempia yksityiskohtia siitä, miten ongelmat alkoivat kasaantua.
– Istuin kaikki yöt pelaamassa videopelejä ja odotin vain, että ruotsalaiset heräisivät mennäkseen töihin, jolloin voisin soittaa ja puhua vähän paskaa. Ne olivat huonoja tapoja, Andersson toteaa Aftonbladetin mukaan Göteborgs-Postenin haastattelussa.
Andersson kertoo kärsineensä myös huonosta itsetunnosta.
Pahat elintavat johtivat lopulta uniongelmiin.
– Oli vaikeaa saada nukuttua ja aloin ottaa silloin tällöin unilääkkeitä. Valvoin myöhään, pelasin videopelejä. Se olisi voinut johtaa pahempiin seurauksiin, jos olisin antanut sen jatkua, Andersson muistelee.
Huippulupauksen tulevaisuus on täysin hämärän peitossa. Ura voi jatkua HV71:ssä, tai sitten Pohjois-Amerikassa, Anderssonin tulokassopimus Rangersin kanssa kattaa vielä tulevan sesongin.
– Minulla ei ole aavistustakaan mitä tapahtuu, ei mitään hiton aavistustakaan. Minä vain harjoittelen ja katsotaan sitten mitä tapahtuu. Olen kaikelle avoin. Haluaisin vain pitää hauskaa, haluaisin pelata jääkiekkoa, Andersson toteaa.
Rangersin kesän 2017 NHL-draftin ykköskierroksella varaama Andersson on pelannut taalaliigassa toistaiseksi 66 ottelua odotuksiin nähden todella vaatimattomin tehoin 3+6=9.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Florida Panthersia koetellaan – taas tipahti surkeita uutisia
- NHL-seuralta ikävä päivitys – kapteeni perhesyiden vuoksi sivuun
- HIFK: maalivahtihankinta paljastui
- Kari Jalonen: päätös julki
- Rajua tekstiä: Suomalainen NHL-puolustaja haluaa siirron toiseen seuraan – ”Suoraan sanottuna…”
- TPS: raju takaisku!
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä
- THF: Raiskauskohussa ollutta ex-NHL-pelaajaa tarjottiin Liigaan – iso palkkatoive!
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Suomalaishyökkääjälle näytettiin ovea NHL:ssä