Jukurit hermostui MTV:lle – vastaa nyt koviin syytöksiin: ”Liigan yleissopimus velvoittaa, että…”

Kuva: Ilari Isotalo
Jukurit on julkaissut nettisivullaan vastineen MTV:n perjantaiseen uutiseen, jonka mukaan mikkeliläisseura olisi rikkonut hallituksen kieltoa yli kymmenen hengen kokoontumisista.
Jukurit kertoo varanneensa pelaajilleen Mikkelistä 3500 neliömetrin suuruiset tilat, jotka ovat olleet tiistaista 14.huhtikuuta lähtien käytössä päivittäin neljän tunnin ajan.
Jukureiden mukaan tiloihin on saapunut porrastetusti 30-60 minuutin välein pelaajia enintään 2-4 hengen ryhmissä. Lisäksi paikalla on ollut Liiga-joukkueesta kolme valmentajaa ja A-nuorten valmennuksesta kaksi henkilöä, jotka ovat ohjeistaneet pelaajia tilojen käyttämisestä, sekä kertoneet näille turvallisuusohjeita.
– Samassa aulatilassa on tällöin voinut olla enimmilläänkin alle 10 henkilöä yhtä aikaa. Pelaajat ovat ohjeistusten jälkeen siirtyneet suoraan omiin harjoituksiinsa eri puolille 3500 neliömetrin kokoista urheilukeskusta tai ulkotiloihin, tiedotteessa todetaan.
Joukkueen mukaan valmennus on ollut kirjallisesti ja puhelimitse yhteydessä jokaiseen Jukureiden Liiga-sopimuspelaajaan ja A-nuorten pelaajaan, ja tiedustellut näiden tarvetta ja kiinnostusta harjoitustiloille Mikkelissä.
Jukurit kertoo paikkakunnalla olevan tällä hetkellä ainoastaan seitsemän Liiga-joukkueen pelaajaa ja loppujen pelaajien olevan kotipaikkakunnillaan tai muualla parhaaksi katsomassaan paikassa harjoittelemassa.
Pelaajille annetuissa sekä kirjallisissa että suullisissa viesteissä on joukkueen mukaan kuitenkin selvästi todettu tarjottujen harjoitustilojen käyttämisen olevan vapaaehtoista.
Tiedotteessa muistutetaan myös sitoumuksista.
– Liigan yleissopimus velvoittaa, että pelaajille on tarjottava valmennusta. Jukurit on tarjonnut sitä etänä puhelinyhteydellä sekä edellä mainituissa tiloissa.
Jukureiden julkaisema tiedote löytyy kokonaisuudessaan täältä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Nyt tipahti loistouutinen: Suomalainen maalitykki nousee kokoonpanoon NHL:ssä
- Lukon viime kauden tehomies: kausi ohi!
- Raiskaussyytteistä vapautettu NHL-kärkivaraus: KHL-sopimus
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Kohupelaaja Otso Rantakari siirtyy Liigaan!
- Kärpistä tuttu Niclas Westerholm vaihtaa joukkuetta!
- Yllätysveto: Ilves kaappasi entisen Liigan maalikuninkaan!
- Patrik Laineesta tylyä puhetta – tämä temppu oli liikaa: ”Kaksi luisteluliikettä lisää ja..”
- Connor McDavidille lisää tulitukea – maalitykki siirtyy Edmontoniin!
- NHL:ssä jysähti hirmudiili – 108 miljoonaa dollaria!
- Toimittaja: Otso Rantakaria viedään Liiga-seuran leiville!
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- Porin Ässille karu takaisku
- Montreal Canadiens: suomalaiselle lähtöpassit!
- Tapparan mestarihyökkääjä: ura ohi – ”Nyt on uuden luvun aika”
- Viaplay jysäytti jättiuutisen: uusi ilmainen TV-kanava!
- HIFK rysäytti sopimusuutisia
- Atro Leppäselle näytettiin ovea NHL:ssä
- Liiga jakoi pelikieltoja – Leo Komarov hiiltyi: ”Nyt iltakaljat pois”
- Olli Jokinen: Yllätysvalinta