Yunost Minsk – Soligorsk: Valko-Venäjän ainutlaatuiset finaalit

Extraleague
Yunost Minsk – Soligorsk
Perjantai 27.03. klo 19:00
Valko-Venäjän jääkiekkokautta jatketaan härkäpäisesti finaaleihin. Presidentin puheet peltotöiden tervehdyttävästä vaikutuksesta lienevät sidoksissa tähän tämän kevään mittakaavassa ainutlaatuiseen finaalisarjaan. Vastakkain ovat suomalaisillekin kiekkoystäville tuttu Yunost Minsk ja pitkän välieräsarjan lopulta nimiinsä vienyt Soligorsk.
Yunost Minsk pelasi syksyllä CHL:ää samassa lohkossa Lahden Pelicansin kanssa. Ennalta heittopussiksi ennustettu minskiläisjoukkue osoitti olevansa eurooppalaisille kilpakumppaneilleen hankala vastus etenkin kotona. Myös Extraligan runkosarjassa Yunostin kotimenestys oli rautaa. Joukkue on materiaaliltaan tähän sarjaan kova – siinä on useita pelaajia, joilla on KHL-kokemusta. Kesken kauden Dinamo Minskistä siirtynyt Ivan Drozdov on ollut pudotuspeleissä Yunostin syömähammas. Välieräsarjassa Yunost pudotti Molodechnon otteluvoitoin 4-1 ja sai arvokasta lepoaikaa ennen finaaleja.
Soligorsk oli kuin olikin loppujen lopuksi Neman Grodnoa sitkeämpi välieräsarjassa, jonka se vei otteluvoitoin 4-3. Reissaamisen lisäksi lepoaikaa jäi vain pari päivää ennen finaalisarjan alkua. Andrei Feklistov on ollut joukkueen tehokkain pelaaja sekä runkosarjassa että play offeissa. Välieräsarjassa Neman Grodno kaatui ennen kaikkea hyvällä puolustuspelillä: neljä nollapeliä yhdessä ottelusarjassa on todella kova suoritus.
Lyö vetoa ottelusta:
Laadukkaampi, levänneempi ja kotivahva Yunost lähtee finaalisarjan ensimmäiseen otteluun selkeänä kotisuosikkina. Kotivoittoon lähtee myös vetusuositus: Yunost Minsk voittaa ottelun (60 min) kertoimella 1,79.
tarjoaa peräti 170€ arvoisen tervetulopaketin. Alkuun saat 100 euroa bonusta. Sen jälkeen vielä 50% tervetulobonuksen ja kaupan päälle 20 euron ilmaisvedon.
Lunasta in tervetulopaketti näin:
- Avaa pelitili TÄSTÄ.
- Tee talletus.
- Saat esimerkiksi 100 euron talletuksella 200€ pelirahaa ja lisäedut myöhemmin.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Yle: Tapparan tähtihyökkääjä siirtyy NHL:ään – tässä on uusi seura
- Vuoden torjunta? NHL:n finaaleissa nähtiin uskomaton pelastus – ”Epätodellista”
- Kohussa ryvettyneelle konkarille uusi mahdollisuus! Tässä on Patrik Laineen seuraava päävalmentaja: ”Itsekäs k*sipää”
- Stanley Cup -finaaleissa pelaa NHL-kauden isoin ryöstö – haastaa nyt 10 miljoonan supertähden
- IL: Anton Lundell puolustaa kiivaasti kritisoitua Aleksander Barkovia: ”En ymmärrä”
- Tiesitkö? NHL:n finaalit näkyvät kattavasti Suomessa – televisiointi ja otteluohjelma
- Hienoja uutisia! Suomi pääsee isännöimään kahdet jääkiekon MM-kilpailut
- NHL-haaveet unholaan? Lähde: Entisen HIFK-taiturin ura jatkuu KHL:ssä
- Siirtyykö yli 500 Liiga-ottelun konkari Mestikseen? Toimittaja: ”Haluaisi lopettaa uransa Jokereissa”
- Lähde: Palaako Liigan entinen pistekuningas rapakon takaa Eurooppaan? Ruotsalaisseura ilmaisi kiinnostuksensa
- Uusi seurapomo tuli ryminällä sisään – Mikael Granlundille kenkää ja toinen suomalaistähti tilalle?
- Uusi naisystävä! Patrik Laine julkaisi kuvan lomalta – ammattimalli kainalossa
- Siirtyykö yli 500 Liiga-ottelun konkari Mestikseen? Toimittaja: ”Haluaisi lopettaa uransa Jokereissa”
- Jesse Puljujärveen vaihdettu Liiga-tähti jäi ilman NHL-sopimusta – viidelle suomalaiselle kova kohtalo
- The Athletic: Sebastian Aho saamassa jättisopimuksen NHL:ssä – verrataan toiseen supertähteen
- MM-kisojen lohkoihin tulossa muutoksia – Leijonat saamassa ikävän uutisen
- Lähde: Tässä Mikael Ruohomaan uusi joukkue!
- Lähde: HIFK:n ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Hienoja uutisia! Suomi pääsee isännöimään kahdet jääkiekon MM-kilpailut
- NHL-haaveet unholaan? Lähde: Entisen HIFK-taiturin ura jatkuu KHL:ssä