Suurta urheilukulttuuria: HIFK:n ja KooKoon pelaajilta upea ele uransa päättävälle tuomarilegenda Jari Levoselle

Tiistai-illan KooKoo-HIFK-ottelun jälkeen nähtiin Kouvolassa hieno ja harvinainen hetki, kun molempien joukkueiden pelaajat kerääntyivät jonoksi ja kävivät halaamassa, sekä hyvästelemässä uransa torstaina päättävän päätuomari Jari Levosen.
Tiistain ottelu oli Levosen komean uran viimeistä edellinen ja viimeinen Kouvolassa, jossa yleisö osoitti kunniakierroksen kaukalossa tehneelle oikeudenjakajalle raivoisasti suosiotaan.
Tiistain kamppailun jälkeen 978 ottelua kotimaisessa pääsarjassa tuominneen Levosen viimeinen ottelu on torstaina pelattava Ässät-TPS-kamppailu.
Tapahtumasta ei myöskään tunteita puuttune, sillä ennen raitapaidan päälleen laittamista Levonen muistetaan pelaajauraltaan porilaisjoukkueen tulisieluisena ikitaistelijana.
Levonen nousi tuomarina todelliseksi legendaksi. Hän on voittanut seitsemästi sarjan parhaalle tuomarille jaettavan Unto Wiitala -palkinnon.
Vielä suurempi tunnustus on tullut Liiga-pelaajilta, jotka ovat valinneet Kultainen pilli –äänestyksessä hänet sarjan parhaaksi erotuomariksi peräti 15 kertaa.
Levosta kokeneempi päätuomari on ainoastaan viime kaudella pillin sivuun laittanut Timo Favorin, joka vihelsi urallaan hulppeat 1000 Liiga-ottelua.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- NHL-toimittaja: Floridalta kova vaatimus tähtipuolustaja Aaron Ekbladille
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Paljastus kulisseista: NHL-seura valmistelee hurjaa siirtojytkyä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- KooKoo menettää tähtipuolustajansa – tässä uusi seura
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?