Suomalaistaituri tuplasi NHL-pinnansa – Stanley Cup-voittaja innostui ylistämään: ”Vaikuttaa todella nälkäiseltä”

Tiistain vastaisenä yönä St.Louis Bluesista elintärkeän 2-1-vierasvoiton napanneen Florida Panthersin suomalainen ratkaisupelaaja ei ollut ehkä se kaikkein odotetuin, kun Aleksander Barkovin sijaan tahtipuikkoa heilutti kahdella maalisyötöllään Aleksi Saarela.
Floridalaisjoukkueen viisi edellistä ottelua katsomosta seurannut suomalaistaituri tuplasi samalla myös NHL-uransa pistesaldon ja on nyt summannut yhdeksässä NHL-runkosarjaottelussa 4 (2+2) tehopistettä.
Blues-ottelun suoritukset tuottivat myös asiaankuuluvat kehut Saarelan syötöstä voittomaalin iskeneeltä 2018 Stanley Cup-mestari Brett Connollylta.
– Hän tekee valtavasti töitä ja on todella vahva kiekossa ollessaan. Kaikki ovat nykyään niin hyviä farmissa ja nälkäisiä tullessaan ylös. Saarela vaikuttaa todella nälkäiseltä ansaitakseen lisää jääaikaa ja oli loistava molemmissa maaleissamme, Connolly hehkutti Panthersin nettisivulla.
23-vuotias Saarela itse oli perisuomalaiseen tyyliin vaatimaton.
– Halusin vain tehdä alusta alkaen parhaani, laituri totesi.
Kolmatta täyttä kauttaan Pohjois-Amerikassa kiekkoileva Saarela saapui Floridan aurinkoon lokakuun lopulla ja on päässyt pelaamaan joukkueessa ensimmäiset taalaliigan runkosarjaottelunsa.
Ennen kuluvaa sesonkia kasassa oli yksi NHL:n pudotuspeli viime keväältä Carolina Hurricanesin riveissä.
LUE MYÖS: Upea ilta: Suomalaisyllättäjä tehoili kunnolla – upotti NHL:n viime kesän mestarin!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov