NHL-toimittaja pudotti jymypommin: Minnesota Wild yrittää hankkiutua eroon Mikko Koivusta
Minnesota Wildin GM Bill Guerin on pyytänyt joukkueen suomalaiskapteeni Mikko Koivua heivaamaan sopimuksessaan olevan siirrot estävän pykälän, väittää Wildin sisäpiiritoimittaja Michael Russo.
Russo paljastaa The Athleticiin kirjoittamassaan kolumnissa, että 36-vuotiaalla, viimeistä sopimuskauttaan pelaavalla seuralegendalla on kaksi vuorokautta aikaa ilmoittaa vastauksensa seurapomolle.
Aivan minne tahansa Koivua ei olla Russon mukaan joka tapauksessa heivaamassa, sillä seuran historian ainoa vakituinen kapteeni ja paras pistemies kaupataan toisaalle vain siinä tapauksessa, että uudella seuralla olisi realistiset mahdollisuudet kamppailla Stanley Cupin voitosta tällä kaudella.
Koivu on pelannut NHL-urallaan Wildin riveissä komeat 1019 runkosarjapeliä sekä 55 pudotuspeliä. Tämän kauden 46 pelissä konkarin ruuti on ollut märkää: nelosketjun sentteriksi valahtanut turkulainen on iskenyt ainoastaan kaksi maalia ja antanut päälle 13 maalisyöttöä.
Koivu on vahvistanut The Athleticille seurajohdon pyytäneen hyökkääjää luopumaan sopimukseensa kirjatusta siirtopykälästä.
NHL:n siirtotakaraja umpeutuu maanantai-iltana Suomen aikaa.
JATKOA AIHEESEEN: NHL-toimittaja: Siirtohuhuissa pyörivä Mikko Koivu teki ratkaisunsa uran jatkon suhteen
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- HIFK:n hankinta jäi flopiksi – uusi seura löytyi
- Nyt väläytellään hurjaa ratkaisua – Patrik Laine NHL-supertähden rinnalle?
- Neuvottelut käynnissä – Rasmus Ristolaisesta kova NHL-huhu
- Tapparan mestarihyökkääjä: uusi seura!
- Mikko Rantasen Dallasissa tapahtuu – yllättävä NHL-seura haluaa maalitykin
- Suomalaisjärkäle palkittiin – NHL-sopimus kouraan!
- HS: Fanien raivo roihahti – Jokerit-pomo kertoo, miksi kohuttu ratkaisu tehtiin
- Siirtopommi muhii – Jarmo Kekäläiselle avautui valtava mahdollisuus!
- Matka jatkuu – KalPan tehomiehelle uusi seura!
- NHL-supertähti muutti mielensä – hyväksyi siirron Dallasiin!
- Tommi Kivistö jättää joukkueensa vakavien perhesyiden vuoksi – entinen Liiga-puolustaja värvättiin tilalle
- Ura ohi – Tapparasta ja HIFK:sta tuttu maalivahti lopettaa
- Pikkuleijonien ykkösvahti siirtyy rapakon taakse – tässä uusi osoite
- Mikko Rantasen Dallasissa tapahtuu – yllättävä NHL-seura haluaa maalitykin
- Neuvottelut käynnissä – Rasmus Ristolaisesta kova NHL-huhu
- Urheilucast: Raimo Helmisen tähtipelaaja oli loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan – viime hetken pakit
- Tapparan mestarihyökkääjä: uusi seura!
- Aitio: Patrik Laineesta tipahti karu arvio – ”Ei enää sydäntä pelata”
- SHL-maalivahti siirtyy Liigaan – tässä uusi osoite!
- Tehopuolustaja palaa Liigaan – Expressen: Tässä uusi seura