Mikä alku Suomi-sarjassa! Teemu Ramstedt iski heti jatkoaikamaalillaan ratkaisun: ”Pääsin semmosen kaaliperhosen lämäämään”
Kuva: Juha Tamminen
SaiPassa tällä kaudella pelannut, mutta äskettäin paria sarjaporrasta alemmaksi Kiekko-Espoon paitaan vaihtanut Teemu Ramstedt (arkistokuvassa) debytoi Suomi-sarjassa perjantaina. Espoolaisjoukkue voitti kotonaan porvoolaisen Huntersin jatkoajalla 4-3.
32-vuotias konkari sai toisen erän lopulla tuplakakkosen korkeasta mailasta, mutta jatkoajalla hän iski ratkaisumaalin digitaalien näyttäessä aikaa 60.28.
– Ei ollut ehkä paras peli meiltä. Hyvä, että saatiin (voitto). Oli kyllä hyvä syöttö Takikselta (Tommi Takaveräjä) keskelle, pääsin semmosen kaaliperhosen lämäämään, Suomen mestari sanaili Kiekko-Espoon kotisivuilla julkaistussa videohaastattelussa.
Joukkueen kotihallin kapasiteetti on Wikipedian mukaan 6 982 katsojaa. Hunters-peliä seurasi 986 silmäparia. Tunnelmassa liigahalleihin verrattuna oli eroja.
– No tietysti, kun ei ollut kuin se vajaa tuhat ihmistä, niin totta kai se vaikuttaa tämmöisessä hallissa, pelaaja virnisti.
– Mutta kyllä siellä ihan hyvä meininkikin välillä oli.
Ramstedtin mukaan pelaaminen oli kuitenkin espoolaisyleisön edessä hienoa.
– Sillee hyvä fiilis. Ei itseltäkään semmoinen peli, kun ois halunnu.
Se on toki uudessa alussa ymmärrettävää.
– Mulle paljon uusia juttuja, niin nää kaks ekaa pelii on tosi tärkeitä, pääsee rytmiin mukaan.
Kiekko-Espoo johtaa Suomi-sarjan ylempää loppusarjaa ylivoimaisesti 17 pinnan erolla. Joukkue lähtee pudotuspeleihin suurimpana suosikkina.
– Pelataan nousujohteinen kevät, niin mä luulen, että tänne tulee vielä enemmäkin väkeä, Ramstedt lopetti.
Konkarin ja kumppanien kausi jatkuu sunnuntaina taas kotijäällä Kalajoen JHT:tä vastaan.
LUE MYÖS:
Suomalaisvahti nakutti kiekon maaliin, luotsilta hervottomat kommentit: ”Kaks kertaa saanu kohotettua urallansa – toivottavasti osuu kaukalon ulkopuolellakin”
LUE MYÖS:
- Näkökulma: Joko narreilla on aihetta hymyyn?
- Tappara jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- Liigalta rajuja muutoksia: ”Pahoittelemme seuroille ja kannattajille tästä syntyvää harmia”
- HIFK:lle paha takaisku – SHL:n parhaana palkittu pitkään sivussa
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Aleksander Barkov loukkaantui vaarallisen näköisesti – nyt puhuu päävalmentaja
- Tähtimaalivahti teki historiaa NHL:ssä – iski maalin
- Ei voi olla totta: Aleksander Barkov loukkaantui taas – nyt tipahti karu ennuste
- Historiallinen sopimus – 14 NHL-ottelun pakki rustasi jättidiilin
- Jesse Puljujärvi lätkäistiin pelikieltoon – tuleeko vielä lisää?
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana