Synkkä uutinen! STT: Liiga-seuran tähtihyökkääjästä tipahti huonoja uutisia – ”Kausi on ohi”

Kuva: Juha Tamminen
Viiden pisteen päässä viimeisestä pudotuspelipaikasta viilettävä Pelicans sai lauantai-iltana todella huonoja uutisia.
Lahtelaisjoukkueen kapteeni Hannes Björninen loukkaantui jo alle viiden minuutin pelin jälkeen, kun hän satutti kättään, eikä palannut enää kaukaloon.
Ottelun jälkeen päävalmentaja Jesse Wellingillä oli Björnisen tilanteesta ainoastaan ikäviä tietoja.
– Se tieto mikä minulla on, niin (Björnisen) kausi on ohi. Se sotki meidän pelin aika lailla kokonaan. Oli täysi työ yrittää pitää jonkunlainen ryhti tänään, Welling sanoi STT:n mukaan.
24-vuotiaan kapteenin loukkaantuminen on Pelicansille valtaisa takaisku. Björninen ehti esiintymään tällä kaudella 38 ottelussa tehopistein 11+17=28.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon
- Olli Jokiselta suoraa tekstiä HIFK:sta: ”Erittäin paljon vaikeuksia”
- NHL-valmentaja auto-onnettomuudessa – ajoi päihtyneenä kolme lasta kyydissään
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!