Onko tässä teoriassa tolkkua? Toimittaja lyttäsi perääntyneen tappelijan – sai NHL:ssä monoa Tuukka Raskin telomisen seurauksena: ”On todella vähän hyötyä”

Boston Bruinsin vahti Tuukka Rask koki NHL:ssä äskettäin kovia, kun Columbus Blue Jacketsin Emil Bemström kolasi häneltä tajun kankaalle joukkueiden välisen kohtaamisen alkuminuuteilla. Tilanteen jälkeen maalille luisteli Jaroslav Halak, mutta muita jälkiseuraamuksia tuo törmääminen ei aiheuttanut.
Bemströmiä ei siis esimerkiksi muistuttanut kukaan Bruins-pelaaja siitä, että Boston-leirissä moista temppua ei katsottu mitenkään hyvällä. Voi olla, että tämän takia Brett Ritchie lyötiin siirtolistalle – pelaajan olisi pitänyt puolustaa Raskia, mutta eipä toteutunut moinen. Nyt Ritchie saattaa siis siirtyä toiseen joukkueeseen.
Teorian nosti esille Twitter-tilillään toimittaja Joe Haggerty. Näet twiitit täältä ja täältä tai alta.
– Brett Ritchie Bruinsin toimesta siirtolistalle. Nyt meillä on vastauksemme siihen, mitä Bruinsin seurajohto ajattelee siitä, ettei kukaan vastannut (Bemströmin tekoihin) Tuukka Raskin jouduttua pois maalilta, journalisti latasi.
26-vuotias, lähes kaksimetrinen ja satakiloinen kanukki on profiililtaan poliisi. Pisteitä hän ei nakuta, mutta jäähyminuutteja tippuu. Pelaajan nimellä löytyy YouTubesta oikeastaan vain tappelupätkiä.
Haggerty lyttäsi Ritchien täysin.
– (Bruins-luotsi) Bruce Cassidylta kysyttiin, että laitettiinko Ritchie siirtolistalle, koska tältä puuttui fyysinen vastaus Raskin kohtaloon. ”Ei erityisemmin”. Juuh, en osta tuota väitettä. Jos hän ei suojele joukkuetovereitaan, hänestä on todella vähän hyötyä.
LUE PERJANTAIN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Koko kiekkouransa ensimmäisen tappelun ottanut Jesperi Kotkaniemi puolusti joukkuekaveriaan NHL:ssä – luotsi ja Ilja Kovaltshuk ylistävät: ”Oli pelin ykkösnimi”
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Pelicans kävi toisessa Liiga-seurassa ryöstöretkellä – haaviin todellinen pikakiituri!
- Tapparasta tuttu Leijonat-tähti sai huippusiirron!
- Uusiin maisemiin – kovaotteinen NHL-konkari Ryan Reaves kaupattiin
- HIFK:lle tuntuva takaisku – ykkösvahti rustasi NHL-sopimuksen!
- NHL:ssä pyöräytettiin vaihtokauppa – Dallas treidasi Matt Dumban!
- Liigasta tutun maajoukkuevahdin pitkä sopimus raukesi – nyt löytyi uusi seura
- Suomalaishyökkääjälle ylistystä – teki vaikutuksen uudessa seurassaan: ”Superurheilija”
- NHL:n ykkösvaraukseksi povattu megalupaus teki valintansa – tässä ensi kauden seura
- Ura ohi – yli 600 NHL-ottelun konkari iskee luistimet naulaan
- Kultaleijona rustasi uuden sopimuksen – pelit jatkuvat ulkomailla
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Nyt jysähti – NHL muuttuu!
- NHL:ssä iso vaihtokauppa – megalupaava hyökkääjä vaihtaa seuraa!
- JYPin ulkomaalaishyökkääjä lähtee – tässä uusi joukkue!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Sopimus julki – tässä Kristian Vesalaisen ensi kauden seura!
- NHL-kolossille tuhti palkkapäivä – yli 8 miljoonan dollarin diili!
- Kaapo Kakon tilanteesta uutta tietoa
- Topi Rönni löysi töitä
- Lähde: Tämä NHL-seura yrittää hankkia Jevgeni Kuznetsovin!