NHL-seuran ykkösvahti viikkoja sivussa tositoimista – suomalaislupaus ylennettiin välittömästi

© Kuva: Getty Images

NHL:ssä jälleen tällä kaudella ilman pudotuspelipaikkaa jäämässä olevan Buffalo Sabresin ykkösvahti Linus Ullmark kärsii alavartalovammasta.

Ruotsalaisvahti on seuran arvion mukaan sivussa tositoimista seuraavat 3-4 viikkoa, mikä vaikuttaa välittömästi myös seuran palkkalistoille kuuluvan Ukko-Pekka Luukkosen asemaan organisaatiossa.

Pääosan kaudesta ”farmin farmissa” ECHL:ssä torjunut Nuorten Leijonien reilun vuoden takainen MM-kultasankari kutsuttiin samantien pykälää ylemmäs farmiliiga AHL:n Rochester Americansiin. Ullmarkin paikan NHL:ssä ottaa puolestaan toinen ruotsalaistorjuja Jonas Johansson, joka toimii tulevat viikot Carter Huttonin kakkosmiehenä.

Luukkonen on torjunut tällä kaudella ECHL:ssä 22 ottelua varsin vakuuttavin tilastoin (torjuntaprosentti 91,6, päästettyjen maalien keskiarvo 2,16). 20-vuotiaalla suomalaislupauksella on toistaiseksi vyöllään lisäksi kaksi ottelua AHL:ssä.

Sabres valitsi superlupauksena pidettävän Luukkosen kesän 2017 varaustilaisuuden 2. kierroksella. 193-senttisen suomalaisen odotetaan nousevan tulevaisuudessa Sabresin ykkösvahdiksi.