NHL-seura kaupittelee lähes kaikkia pelaajiaan – ”Vain kaksi tähteä turvassa”

© Kuva: Getty Images
Stanley Cup -finaalit alkavat! Ota tipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!

Kaksi Stanley Cupia viime vuosikymmenellä voittanut Los Angeles Kings elää tällä hetkellä pahaa laskusuhdannetta.

Joukkue on selvinnyt NHL:n pudotuspeleihin vain kahdesti viiden viimeisen vuoden aikana, eikä paikkaa tosipeleissä ole odotettavissa tälläkään kaudella. Kingsin GM Rob Blake onkin nousemassa isoon rooliin siirtotakarajan myyjänä, ja entisen pelaajalegendan onkin kerrottu olevan valmis luopumaan käytännössä jokaisesta pelaajastaan kahta lukuunottamatta.

The Fourth Period kirjoittaa ainoastaan seuran tähtikaksikon, Anze Kopitarin ja Drew Doughtyn olevan suojassa muiden seurojen kosiskeluilta Blaken pyrkiessä rakentamaan joukkuettaan tulevaisuutta ajatellen.

Liipasimella ovat ennen kaikkea seuran kuusi viimeistä sopimuskauttaan pelaavaa pelaajaa, hyökkääjät Tyler Toffoli, Trevor Lewis ja Kyle Clifford, sekä puolustajat Derek Forbort, Ben Hutton ja Joakim Ryan. Vastineena Kingsin kerrotaan hakevan joko NHL-läpimurron kynnyksellä olevia lupauksia tai vaihtoehtoisesti varausvuoroja tulevia varaustilaisuuksia varten.

Kolme kärkinimeä siirtohuhuissa

Selvästi eniten kiinnostusta muiden seurojen keskuudessa on herättänyt 27-vuotias Toffoli, jonka perässä mm. Bostonin, Calgaryn, Pittsburghin, Coloradon sekä Edmontonin uskotaan olevan. Myös Lewis on tiettävästi herättänyt kiinnostusta ainakin Pittsburghissa, Washingtonissa, sekä St. Louisissa. Muista pelaajista ainakin tähtipuolustaja Alec Martinezin nimi on noussut esille mahdollisena siirron kohteena.

Kingsin heikosta nykytilanteesta huolimatta seuran tunnelin päässä näkyy valoa, kiitos joukkueen varsin vahvan prospektiosaston. Tulevana kesänä tarjolle varaustilaisuudessa tulevista lupauksista mm. puolustaja Jamie Drysdalen uskotaan olevan Kingsin papereissa korkealla puolustuksen tulevaisuuden johtohahmoksi.

Stanley Cup -finaalit alkavat! Ota tipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!