Jesperi Kotkaniemen NHL-tappelu puhuttaa – isoäiti ei ollut innoissaan, puolustettu joukkuekaveri ihmeissään: ”Älä tee sitä uudestaan”
Montreal Canadiensin Jesperi Kotkaniemi yllätti äskettäin Philadelphia Flyersia vastaan. Kun sen Robert Hägg taklasi Ryan Poehlingia kovaa päin laitaa, haki Kotkaniemi ruotsalaisen valsseille.
Liekö ruotsalaispakki ollut vähemmän innostunut mylläämään, vai oliko Kotkaniemeltä antama kyyti kylmää, mutta ainakin nyt mylly näytti yksipuoleiselta. Vuonna 2000 syntynyt suomalainen takoi viisi vuotta vanhemman kollegan naamaan muutaman iskun jääden lopulta tämän ja jään väliin.
Vaikka esimerkiksi joukkuekaveri Ilja Kovaltshuk ja päävalmentaja Claude Julien kehuivat suomalaista tämän puolustutettua joukkuekaveriaan, ei hän saanut ihan kaikilta kehuja. Hänen mummo lyttäsi lapsenlapsensa.
– Isoäitini kirjoitti minulle, että ”älä tee sitä uudestaan”, Kotkaniemi oli sanonut Montreal Gazettelle hymyillen.
– Luulen yllättäneeni kaikki, kun tappelin ensimmäistä kertaa. Luultavasti en olisi tehnyt sitä tulokaskaudella.
Onnistunut veto – ei tavaksi
Kotkaniemi pisti Häggin kanveesiin, vaikka hän jäi ruotsalaisen alle kahnauksen päätyttyä. Tappelu oli onnistunut tempaus, mutta siitä ei ole tulossa tapaa. – Hän meni puolustamaan joukkuekaveriaan. Tuen sitä. Minulla ei ole ongelmaa sen kanssa. Mutta en kehota häntä aloittavan tappelua, se ei kuulu hänen peliinsä. Häneltä odotetaan muita asioita, mutta on hienoa nähdä hänen puolustavansa itseäänkin, Julien mietti. Kotkaniemen puolustama Poehling oli yllättänyt nähdessään suomalaisen lähteneen nyrkkihippasille. – Näin tappelun pelin jälkeen ja yllätyin, kuinka hyvin hän pärjäsi. Se oli siisti hetki ja oli hienoa nähdä, että joukkuetoveri puolustaa. Yöllä Canadiensin voitti Vegas Golden Knightsin 5-4 voittolaukauksilla. Kotkaniemi ja Poehling jäivät pisteittä.LUE MYÖS:
- Maisema vaihtuu – Liigasta tutun tehopuolustajan KHL-sopimus purettiin!
- Samuel Helenius: uusi NHL-sopimus kouraan!
- HIFK:lta vihjaileva päivitys: huippukiinnitys tulossa
- I-P: Liiga-seuran ulkomaalaisvahti lähtökuopissa – uusi seura hakusessa: ”Jotain virityksiä on ollut”
- Liigaan tähyävä Mestis-seura julkaisi yllätyshankinnan!
- NHL:n ykkösvaraukselle ollaan jo lyömässä floppileimaa Pohjois-Amerikassa
- Paljastus kulisseista: Olympialaisten kaukalosta löytyi hämmentävä yksityiskohta – ”En ymmärrä”
- Ismo Lehkoselta raju arvio Liigan yllättäjäjoukkueesta: ”Rupeaa tankit tyhjenemään”
- Tappara-hyökkääjä: uusi osoite Liigassa
- Jälleen outo onnettomuus: Venäläinen NHL-mörkö loukkaantui karmealla tavalla kotonaan
- LIVESEURANTA: Liigan yhtiökokous ja sarjajärjestelmäuudistus
- IL: Jokerit jysäytti huippuhankinnan – haaviin Leijonista tuttu ex-NHL-hyökkääjä
- ESPN: Edmonton valmis rysäyttämään vaihtokaupan – tämä NHL-vahti tähtäimessä!
- Liiga-seura valmistelee jättikaappausta! Urheilucast: Ryan Lasch kiikarissa
- Ruotsalaislähde: SHL-mestari kaupittelee suomalaiskaksikkoaan
- Juuso Pärssisen seuraava seura selvisi – fanit kiehuvat somessa
- IS: Liigaan tyrkyllä uusi joukkue – ”Ilman muuta olisimme mukana”
- MTV: Jokerit kasaa hurjaa jengiä Liigaan!
- Leijonien EHT-joukkue julki – Antti Pennaselta raju ratkaisu
- Raimo Helminen sai vastustajan valmentajan naurun valtaan: ”Se on Vertti”