Tällä kaudella parjattu Henrik Lundqvist torjui NHL-historiaa – Kaapo Kakko ja muut saivat kehut: “Olen kiitollinen kaikille joukkuetovereille”
NY Rangersin konkarivahti Henrik Lundqvist, 37, torjui yöllä historiaa 3-2-jatkoaikavoittoon päättyneessä Minnesota Wild -pelissä. Päänahka oli ruotsalaiselle jo uran 455:s runkosarjoissa, ja nyt hän keikkuu kaikkien aikojen voittotilastossa viidentenä.
– Se on hieno juttu ja olen ylpeä siitä. Olen kiitollinen kaikille joukkuetovereille, jotka auttoivat minut tähän, maalivahti summasi NY Timesin mukaan.
Ruotsalainen jätti tilastossa taakseen Curtis Josephin (454), ja seuraavaksi hänen edellään on Ed Belfour 484 kiinnityksessä. Kaikkien aikojen kärki on Martin Brodeur 691 voitollaan.
NY Rangers -torjujalle kuluva kausi on ollut vaikeahko. Torjuntaprosentti 91,0 toki on hyvä, mutta esimerkiksi voittoja vahti on ottanut vain kuusi kappaletta.
Veskari on saanut pitkin kautta rapaa niskaansa siitä, että hänen aika huipulla olisi ohi. Ainakin tiistaiyön historiallinen voitto ja hyvä torjuntamäärä (26/28) muuttivat väitteitä joksikin aikaa.
– Kyseessä oli taatusti hyvä matsi, Lundqvist sanoi.
– Pidin siitä tavasta, millä pelasimme tänään. Jatkoimme vain painamista. Emme antaneet periksi. Se oli loistava signaali.
Ottelussa todistettiin erästä toistakin merkittävää yksityiskohtaa. NY Rangersia kaudet 2010-19 edustanut Mats Zuccarello palasi tällä kaudella ensimmäistä kertaa Madison Square Gardeniin vierasjoukkueen paidassa. Norjalainen ja Lundqvist ovat keskenään hyvää pataa.
– Koimme kymmenen vuoden aikana paljon yhdessä. Oli erityistä nähdä hänet tuossa valossa. Rakastan hänen pelissään eniten sitä, että hän on erittäin intohimoinen. Hän laittaa joka ilta 100 prosenttia likoon, sankarivahti muistutti.
Yön kamppailussa Rangersin Kaapo Kakko ja Wildin Mikko Koivu jäivät pisteittä. Minnesotan rinkiin noussut Kaapo Kähkönen toimi luukkuvahtina.
LUE MYÖS:
Suomalaisvahdin näyttöpaikka NHL:ssä jäämässä lyhyeksi? Lähde: Seura etsii jo uutta maalivahtia
Kritisoitu suomalaisvahti torjui uransa toisen NHL-nollapelin – yllättyi itsekin
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- NHL-seura kiinnitti ruotsalaisvahtinsa – 12 miljoonan dollarin sopimus kouraan
- Ässät: tärkeä jatkosopimus
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- HIFK-kapteeni Ilari Melart: surkea uutinen!
- Sebastian Aholle surkea uutinen – tähtihyökkääjä loukkaantui: ”Ei näytä hyvältä”
- Missä ura jatkuu? TPS-puolustajan sopimus purettu
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Leijonat-joukkueeseen muutos: kultaleijona sivuun loukkaantumisen vuoksi
- Tässä Sveitsin joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- Tähtihyökkääjä myöhästyi harjoituksista – NHL-seura rankaisi katsomokomennuksella
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
