”Ilma on heidän osaltaan puhdistettu” – Törkeästi sikaillut, mutta tekoaan pahasti katunut Liigan maalitykki pitkäksi aikaa sivuun
Kuva: Juha Tamminen
Liiga tiedotti nettisivuillaan, että sarjan kurinpitodelegaatio on määrännyt Tapparan Charles Bertrandille viiden ottelun pelikiellon lauantaina pelatussa KooKoo-ottelussa tapahtuneesta pään tai niskan alueelle kohdistuneesta taklauksesta.
Ranskalainen maalitykki on kiellon takia sivussa vielä 5. joulukuuta pelattavan Sport-ottelun. Kurinpitopäätös julkaistaan kokonaisuudessaan myöhemmin.
#Liiga'n kurinpitodelegaatio määräsi Tapparan Charles Bertrandille viiden (5) ottelun pelikiellon lauantain #KooKoo–#Tappara-ottelussa tapahtuneesta pään tai niskan alueelle kohdistuneesta taklauksesta.
bit.ly/35CLxjA
Katui
Kakkua saanut pelaaja rusikoi unkarilaista Vilmos Galloa pään alueelle b-pisteiden välissä, KooKoon maalin edessä. Ranskan maalitykki ei todellakaan ole tullut tutuksi minään sikailijana, sillä tuo lauantain ulosajon jäähymäärä nosti pelaajan kausikohtaisen minuuttimäärän ennätyslukemiin. Aiemmin hän oli ottanut Liigan runkosarjassa maksimissaan 26 rangaistusminuuttia Sportissa kaudella 2014-15. Tämän kauden 23 ottelussa tehot 12+7=19 maalilinko näytti pomminsa jälkeen inhimillisyytensä. Ex-kiekkoilija ja nykyinen kommentaattori Ari Vallin kertoi Bertrandin pahoitelleen tapausta KooKoon Gallolle. – Eilen (lauantaina) koppikäytävällä ottelun jälkeen Bertrand pyysi KooKoon edustajaa hakemaan Gallon kopista käytävälle ja pyysi anteeksi poikittaista mailaansa. Taistelijat kättelivät ja ilma on heidän osaltaan puhdistettu.
Eilen koppikäytävällä ottelun jälkeen Bertrand pyysi KooKoon edustajaa hakemaan Gallon kopista käytävälle ja pyysi anteeksi poikittaista mailaansa. Taistelijat kättelivät ja ilma on heidän osaltaan puhdistettu.
#liiga
#liiga
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- 17-vuotias Liiga-sensaatio sai yllätyskutsun maajoukkueeseen!
- Potkut tuli – Pelicansin viime kauden hyökkääjälle tyly kohtalo Venäjällä!
- Olli Jokinen kertoi, millaiset harjoitukset HIFK:lle vetää surkean esityksen jälkeen: ” Aloitetaan sillä, että…”
- Näin Petri Matikainen kommentoi Liigan tulevaisuutta: ”Kyllä ne johtajat sitten kertovat”
- Ilves suli rumasti Nokia Arenassa – maalivahtiongelmat saivat jatkoa
- Näkökulma: Onko HIFK:n kärsimyksessä vahvistumisen siemenet?
- HIFK-fanit lähettivät näyttävät terveiset seurajohdolle: ”Eikö hävetä?”
- MTV: Liigalta kaksi ehdotusta uudeksi sarjajärjestelmäksi – luvassa valtavia muutoksia
- Utah Mammoth: kiekkotaikurille 80 miljoonan dollarin jättisopimus
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- Näkökulma: Jokereilta hurmoksellinen paluu Ilmalaan – Liigaan seuralla ei silti ole asiaa
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”
