Sivuun jääneelle liigaseuran pomolle vaaditaan ehdollista vankeutta – Länsi-Savo: Tämä yritti ajaa virkatehtävää suorittaneen naisen yli
Kuva: Ilari Isotalo
Jukurit HC Oy:n hallituksen puheenjohtajan ja toimitusjohtajan pestistä sivuun jäänyt Jukka Toivakka vastaa tällä viikolla oikeudenkäynnissä kolmeen eri rikossyytteeseen, mikkeliläisseura tiedotti maanantaina nettisivuillaan.
Toivakka on syytettynä oikeusprosessissa virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja pahoinpitelyn yrityksestä.
Yritti ajaa ihmisen yli
Esimerkiksi Mikkelin paikallislehti Länsi-Savo tiesi kertoa, että syyttäjä vaatii tiistaina alkaneessa oikeudenkäynnissä Jukurien ex-pomolle ehdollista vankeusrangaistusta. Toivakan auto oli lähteen mukaan ollut viime vuoden joulukuussa pysäköitynä kadun varteen. Virkavaatteisiin pukeutunut pysäköinninvalvoja oli tullut tästä syystä tarkistamaan, oliko Toivakka maksanut autonsa pysäköintimaksun. Sen jälkeen Toivakka oli syyttäjän mukaan kiihdyttänyt autollaan kohti edessä ollutta, työtehtäväänsä hoitanutta pysäköinninvalvojaa. Tämä kerkesi juuri ja juuri väistää autoa. Syyttäjä näki, että tilanteessa olisi pahimmillaan ollut loukkaantumisvaara. Pysäköinninvalvojan asianajaja kertoi, että uhrille oli koitunut tilanteen takia pitkäaikainen traumaperäinen stressireaktio. Syyttäjä ja Toivakan asianajaja ovat eri mieltä auton ja pysäköinninvalvojan välimatkasta. He näkevät matkan olleen noin metrin ja noin kolme metriä. Toivakka kiistää kaikki syytteet.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt jysähti – Joel Armian NHL-seura teki radikaalin ratkaisun!
- Jukurien pistetykki: uusi osoite Liigasta!
- Hurja paljastus: NHL:ssä jysähtää pian supertähtikauppa – yllätysseura mukana
- Sportin tyhjennys jatkuu – Liiga-seura nappasi mestaripuolustajan!
- Jevgeni Malkinin yllätyskommentti laukaisi huhumyllyn – sitten Kyle Dubas teki äkkiliikkeen
- Jesse Puljujärvellä hurja viikonloppu! Taistelee pistepörssin voitosta Sveitsissä
- Patrik Laine haukuttiin täysin lyttyyn: ”Hän on todellinen ankkuri”
- Jukurit-pakille pitkä pelikielto: ”Poikkeuksellinen poikittaisen mailan isku”
- Hurja taistelupari heti kättelyssä! Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit
- NHL-supertähti puhui suunsa puhtaaksi kuumina käyvistä siirtohuhuista
- NHL:ssä iso treidi heti olympiatauon jälkeen: Coloradon Stanley Cup -mestari uusiin maisemiin!
- Lähde: Markus Nutivaara suuntaa yllättävään osoitteeseen!
- Urheilucast: Kärpät ja Ilves valmistelevat järisyttävää siirtoa – pistetykki kaupan!
- Näkökulma: Mestiksessä muhii jättifarssi – rehvakas ratkaisu romutti Liiga-unelmat
- IS: Aatos Koivu joutui Tarmo Reunasen tylyn tempun kohteeksi – TPS:ltä radikaali päätös!
- Liiga-provot: Yksi mies on viemässä HIFK:ta ulos pudotuspeleistä
- Urheilucastin väite: Aleksi Heponiemi Liigan kärkiseuran tähtäimessä – neuvottelut aloitettu!
- Dallas Stars nosti suomalaishyökkääjän NHL-vahvuuteen!
- IL: Toni Söderholm kertoo nyt, mitä Tarmo Reunasen tapauksessa kävi – ”Se on sairasta”
- Tarmo Reunanen latasi suorat sanat IS:lle