NHL-luotsi ylistää upean mahdollisuuden saanutta suomalaisveskaria – ”Huomaa kuin uudeksi ihmiseksi jo pelkästään kuuntelemalla”
Columbus Blue Jackets-maalivahti Joonas Korpisalolle tarjoutui täksi kaudeksi hieno mahdollisuus, kun Blue Jacketsin pitkäaikainen ykkösmaalivahti Sergei Bobrovski siirtyi heinäkuussa rajoittamattomana vapaana agenttina Florida Panthersiin.
Tällä hetkellä joukkueen maalivahtikaksikon muodostavat Korpisalo ja latvialainen Elvis Merzlikins.
Kauden ensimmäisissä kolmessa ottelussa molemmat ovat saaneet vastuuta, mutta täksi kaudeksi NHL:ään saapuneen Merzlikinsin debyytti ei ollut se kaikkein toivotuin. 25-vuotiaan veskarin taakse upposi peräti seitsemän osumaa.
Varhain tiistaiaamuna Suomen aikaa pelatussa ottelussa Korpisalo onnistui torjumaan ”sinitakeille” kauden avausvoiton, kun Buffalo Sabres kaatui jatkoajan jälkeen 4-3.
Kumpikaan vahdeista ei ole lähtökohtaisesti ykkösvahti, mutta tandemista Pohjois-Amerikan kaukaloissa kokeneemman Korpisalon voisi olettaa olevan etusijalla.
NHL:n suomenkielisten nettisivujen mukaan Korpisalo on myös tehnyt jo pitkään yhteistyötä joukkueen maalivahtivalmentaja Manny Legacen kanssa. Kaksikko juhli keväällä 2016 farmiliiga AHL:n mestaruutta ja Legace kehuu suomalaisen kehittymistä.
– Olen seurannut hänen kasvuaan, ja varsinkin parina viime vuonna Joonas on todella hionut tekniikkaansa ja pelaamistaan. Alussa vain pelattiin ja yritettiin pysäyttää kiekkoa, ilman kunnon rakenteita. Nyt hänet huomaa kuin uudeksi ihmiseksi jo pelkästään kuuntelemalla, Legace hehkuttaa.
Columbus-vahtien keskinäisestä kilpailusta tekee mielenkiintoisen myös seikka, että molempien sopimus on kauden jälkeen katkolla.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mestikseltä kannanotto – selkeä mielipide Liigan sarjajärjestelmän uudistukseen: ”Paras vaihtoehto”
- TPS: yli 400 Liiga-ottelun mestarihyökkääjälle uusi sopimus
- SaiPalta pelaajakiinnitys: ”Positiivisen ärsyttävä vastapeluri”
- Miro Heiskanen ja Mikko Rantanen huimassa vedossa – huipputehot pöytään!
- Antti Pennanen Sveitsi-tappiosta: Tämä asia jäi piippuun – ”Eniten pettynyt”
- Jesse Puljujärveltä painokas lupaus Sveitsi-tappion jälkeen: ”Ihan varmasti”
- Sveitsi kampesi voiton Leijonista! EHT-kausi käynnistyi tylyllä tappiolla
- Hitti vai huti? Tässä ovat Leijonien olympiapelipaidat
- HIFK: flopannut puolustaja löysi uuden seuran
- Montrealin toiveet Sidney Crosbysta haihtuivat savuna ilmaan – katseet nyt tässä tähtisentterissä
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- Urheilucast: Aatos Koivu jättämässä TPS:n – siirto toiseen Liiga-seuraan vireillä!
- HIFK: uusi pelaajahankinta!
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Raju veto: Liiga-seura potki valmentajat pihalle!
- IL: Kiekko-Espoo solmi huippusopimuksen!
- Yle Urheilu: Joni Ortion loppukauden seura selvillä – kiinnostuneita riitti
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- Kaksi hyökkääjää lähtee Ilveksestä
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu