Tasapaksusti NHL-kautensa aloittanut Montreal Canadiens metsästää tällä hetkellä uutta kärkipuolustajaa.

Suosittu 31 Thoughts -podcast kertoi torstaina seuran etsivän tällä hetkellä vasemmalta laukovaa kahteen kärkipariin soveltuvaa puolustajaa. Seuran päävalmentaja Claude Julienin vahvistettua uutisen huhut kanadalaisseuran kohteista ottivatkin välittömästi tuulta alleen.

The Athleticin toimittaja Kevin Kurz ilmoitti Canadiensin tarkkailleen jo jonkin aikaa San Jose Sharksia kenties siirtoaikeet mielessään. Kurz kertoi ennen kaikkea yhtenä liigan parhaista puolustavista pakeista tunnetun Marc-Edouard Vlasicin olevan Habsin kiikarissa.

Vlasicin 8-vuoden ja 56 miljoonan dollarin arvoinen sopimus ulottuu kevääseen 2023, minkä lisäksi miehellä on pahvissaan siirrot kokonaan kieltävä pykälä.

32-vuotiaan puolustajan alkukausi Sharksin riveissä on joka tapauksessa ollut surkuhupaisa. Konkarin plusmiinus-tilasto näyttää seitsemän pelin jälkeen karmeaa lukua -8. Pisteitä Quebecissä kasvanut puolustaja ei ole onnistunut lyömään tauluun ainuttakaan.

Olisiko Montreal valmis ottamaan riskin ikääntyvän, seitsemän miljoonaa dollaria kaudessa tienaavan kanadanranskalaisen suhteen? Entä olisiko Vlasic itse valmis edes luopumaan siirrot estävästä pykälästä ja vaihtamaan Kalifornian lämmön Montrealin mediapaineeseen?

Myös Pittsburgh Penguinsin Juuso Riikola on pyörinyt huhuissa Canadiensin mahdollisena siirtokohteena, joskin joensuulaislähtöisen puolustajan soveltuvuus kahteen kärkipariin on varsin epävarmaa.