Debyytti edessä! MM-kultaleijona nostettiin NHL-joukkueen kokoonpanoon

© Kuva: Getty Images

NHL-kautensa kahdella voitolla avannut Detroit Red Wings ilmoitti tiistaiaamuna suomalaisittain varsin odotetun uutisen.

Loukkaantumissumasta kärsivät seura on nostanut MM-kultaa Leijonien mukana Bratislavassa voittaneen puolustaja Oliwer Kasken joukkueen mukaan farmiliiga AHL:stä.

24-vuotias Liigan viime kauden paras pelaaja ehti kiekkoilla alkukaudesta yhden pelin AHL-seura Grand Rapids Grinffinsissä, jossa mies avasi myös välittömästi maalitilinsä. Viime kaudella Lahden Pelicansissa hirmutehoja mättänyt puolustaja palkittiin keväällä Liigan parhaana pelaajana.

Red Wings kertoi nostaneensa kokoonpanoonsa Kasken lisäksi myös kolme muuta pelaajaa, Jevgeni Svetshnikovin, Ryan Kuffnerin sekä seuran tuoreen puolustajahankinnan Alex Biegan.

Seuran vakiokaluston nimistä sen sijaan jopa neljä miestä siirrettiin loukkaantuneiden listalle. Hyökkääjät Andreas Athanasiou ja Frans Nielsen sekä puolustajat Trevor Daley ja Jonathan Ericsson ovat kukin toistaiseksi sivussa pelaavasta kokoonpanosta.

Kasken NHL-debyytti lienee edessä keskiviikon vastaisena yönä kotiottelussa Anaheim Ducksia vastaan.

LEIJONAT PUREE JENKKIÄ MATKALLA KULTAAN! ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️