Montreal Canadiensin tulevaisuuden ykköshyökkääjäksi vasta pari vuotta sitten kaavaillun Jonathan Drouin’in suoritustaso kuluvan vuoden aikana on jättänyt fanit jääkylmiksi.

Vuoden 2013 varaustilaisuuden kolmantena pelaajana huudettu kanadalainen hankittiin Canadiensiin kesällä 2017 jättimäisin odotuksin Tampa Bay Lightningista vaihdossa sittemmin tähtikategorian puolustajaksi Tampan riveissä nousseeseen Mikhail Sergatsheviin.

Kovista odotuksista huolimatta hyökkääjästä ei ole kuitenkaan ollut nousemaan Canadiensin ykköstykiksi. Miehen kaksi ensimmäistä kautta Habs-paidassa tuottivat 46 ja 53 tehopistettä.

Huolestuttavinta seuran fanien kannalta on kuitenkin tapa, jolla kanadanranskalainen on esiintynyt viime kauden lopulla sekä tämän syksyn harjoitusleirillä. Drouin iski viime kauden 26 viimeisessä ottelussa vain kuusi pistettä, joista niistäkin neljä tuli 8-1-teurastuksessa hanskat tiskiin jo tuossa vaiheessa heittänyttä Detroit Red Wingsiä vastaan.

Canadiensin valmennus on yrittänyt löytää Drouin’ille sopivaa pelipaikkaa peluuttamalla tätä jopa neljässä joukkueen kuudesta harjoituspelistä – tuloksetta. Hyökkääjä ei ole onnistunut luomaan oikeastaan ainuttakaan maalipaikkaa näissä otteluissa.

Drouin’in nimi pyöriikin tällä hetkellä tulostaulua useammin siirtohuhuissa.

– Hänen nimensä on ehdottomasti sillä listalla, nimettömänä pysyttelevä itäiseen konferenssiin kuuluvan seuran johtohenkilö kommentoi siirtohuhuja Sportsnetille.

Drouin aloittaa nyt kolmannen kautensa kuusivuotisesta, 5,5 miljoonan dollarin kausitulot takaavasta sopimuksestaan.

Canadiensin kokoonpanossa on tällä hetkellä jopa ylitarjontaa nuorista tulevaisuuden lupauksista. Jesperi Kotkaniemi osoitti potentiaalinsa jo viime kaudella. Viime kauden lopulla NHL:ssä hattutempulla debytoinut Ryan Poehling sekä Nick Suzuki puolestaan ovat todistaneet harjoitusleirillä kuuluvansa Canadiensin NHL-miehistöön.

Nyt jos koskaan Canadiensin kannattaisi luopua Drouinista ja yrittää saada tästä vaihdossa sen, mitä vielä mahdollista.