Kova arvio: suomalaismaalivahti aisapareineen vahvin ehdokas NHL:n Jennings-palkinnon saajaksi
NHL-seura Arizona Coyotes luottaa pelisapluunassaan tunnetusti varsin puolustusvoittoiseen pelitapaan.
Tulevalle kaudelle seura sai naarattua riveihinsä ensimmäisen hyökkäyspään supertähtensä vuosikausiin, kun se hankki kokeneen, kaksi Stanley Cupia voittaneen Phil Kesselin tuomaan lisää maalintekovoimaa sekä voittamisen kulttuuria.
Coyotesin puolustus sen sijaan oli jo valmiiksi kunnossa. Joukkueen ehdottomiin vahvuuksiin kuuluu lisäksi vahva maalivahtipeli, edustaahan kaksikko Antti Raanta-Darcy Kuemper sarjan ehdotonta eliittiä varsinkin molempien säilyessä ehjänä läpi kauden.
Arvostettu The Ahtletic arvioikin kaksikon olevan alkavan kauden ykkösehdokas William M. Jennings -palkinnon saajaksi. Palkinto jaetaan maalivahdille tai maalivahdeille, jotka päästävät kauden aikana vähiten maaleja. Nimen saaminen pystiin edellyttää vähintään 25 kauden aikana pelattua runkosarjaottelua.
– Tiedän mitä ajattelette: Raantahan loukkaantui jälleen. Mutta, kyseessä on vasta harjoitusleiri ja minulla on vahva luotto siihen, että epäonni kääntyy viimein tämän uskomattoman mukavan kaverin ja äärimmäisen lahjakkaan maalivahdin kohdalla, kirjoittaa The Athleticin toimittaja Craig Morgan.
– Jos näin käy, on hankalaa kieltää sitä tosiasiaa, että Coyotesin maalivahtikaksikko on ehdottomasti sarjan viiden parhaan joukossa. Ja tiedämme valmiiksi, että joukkue pystyy esittämään eliittitason puolustuspeliä, Morgan vihjaa ja veikkaa samaan hengenvetoon Raannan ja Kuemperin pokkaavan Jennings-pystin kauden päätteeksi.
Kerro oma mielipiteesi Morganin väitteeseen ja liity viimeistään nyt – uuden NHL-kauden kynnyksellä – suosittuun Jääkiekon olohuone -ryhmään.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jukurien kapteeni teki uhkauksen ennen Liigan päätöskierrosta – näin kävi
- Pelit pelattu – IS: Suomen NHL-hyökkääjälle karu kohtalo
- Lähde: Jarmo Kekäläinen kaupittelee Buffalon maalivahtilupausta
- LIVESEURANTA: Liigan runkosarjan viimeinen ottelukierros – tässä ovat panokset
- Toimittajalta iso paljastus – Suomi uhkaa jäädä pois World Cupista!
- NHL:n suomalaistulokas loksautti leuat – huima video leviää!
- Kari Jalonen: huima kunnianosoitus!
- Teemu Selänne podcastissa: Harkitsi jymysiirtoa NHL:ssä – ”Keskustelimme siitä”
- NHL paljasti: Näissä kaupungeissa World Cup 2028 pelataan
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä