Kärkipään varauksen ura uhkaavasti jumissa! NHL-seuran GM uskoo suomalaiseen yhä, pelaajalta karuja kommentteja: ”Raskasta aikaa henkisesti”
Kuva: Ilari Isotalo
AHL-joukkue Utica Cometsissa viime kauden valtavalla tahdilla aloittaneen Olli Juolevin (jutun kuvassa toinen oikealta) osalta lupaavan oloinen sesonki päättyi rajuun pettymykseen. Syyskauden 18 ottelussa peräti tehot 1+12=13 iskenyt nuorten maailmanmestari loukkasi polveaan siinä määrin, että hän alkaa olemaan vasta nyt, melkein vuoden myöhemmin pelikunnossa.
Loukkaantuminen oli Vancouver Canucksin juhannuksen 2016 ykköskierroksen viidennelle varaukselle luonnollisesti raju paikka.
– Minulla oli suuria toiveita kauden suhteen. Tiesin aloittaneeni kauden upeasti ja pelanneeni hyvää jääkiekkoa Uticassa. Toivoin tekeväni vaikutuksen Vancouveriin joulun jälkeen, Juolevi manaa The Athleticille.
– Se oli raskasta aikaa henkisesti, ehdottomasti.
21-vuotias pakki on tehnyt töitä kovasti ”monimutkaisen” polvileikkauksen jälkeen, lähde kirjoittaa. Canucksin GM Jim Benning uskoo Juoleviin – edelleen.
– Koen niin, että Olli on tulevaisuudessa meillä todella hyvä pelaaja.
– Tiedän, minkä tyyppinen pelaaja hän on ja haluaa olla vastakin.
Benning painottaa, että vaikka Juolevilla on ollut huonoa tuuria loukkaantumisten kanssa, on kyseessä osaava pelaaja.
– Hän on älykäs kiekon kanssa. Hän voi olla yksi puolustuksemme peruselementeistä seuraavan kymmenen vuoden ajan. Olen aina uskonut häneen.
Nuo viime kauden pelit ovat pakille ainoat AHL:ssä, eikä NHL:ssä otteluita ole kertynyt vyölle vielä ainuttakaan. Reilu parikymppisen pakin ura ei ehkä ole lähtenyt ihan sillä tavalla liitoon, mitä vitosvaraukselta voisi uskaltaa kuvitella.
Onko pieni varausnumero antanut paineita Juoleville?
– ”Varjossa” on helpompaa olla. Mutta en todellakaan välitä varausnumerosta. Olen onnellinen Vancouverissa ja oletukseni mukaan meillä on edessä vielä hienoja asioita.
Ihmiset haluavat nähdä pelaajan NHL:ssä.
– En tosiaan seuraa sosiaalista mediaa paljoakaan, mutta tiedän, että siellä on paljon intohimoisia faneja, jotka haluavat nähdä minut pelaavan Vancouverissa. Ja juuri sitä varten minä työskentelen.
– Minulla on ollut paljon huonoa onnea. Mutta toivon, että saan olla nyt terve ja saan mahdollisuuteni.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kulisseissa kytee yllätys: Jarmo Kekäläinen tavoittelee suomalaista NHL-vahvistusta
- Ismo Lehkoselta suora arvio – tämä suomalaistähti vaihtaa seuraa NHL:ssä: ”On muuten ottajia”
- Jukurit teki kaappauksen Ilveksestä – huippulupaus haaviin!
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- Doug Sheddenin valmennustiimi vahvistuu jo toisella suomalaisnimellä
- NHL:ssä pyöräytettiin vaihtokauppa – Jarmo Kekäläiseltä iso peliliike!
- Nuorten Leijonien kokoonpano kesän leirille selvillä – tässä otteluohjelma
- NHL:ssä uusi valmentajanimitys – tässä Vegasin seuraava päävalmentaja!
- Rikard Grönborgin Tre Kronor päätyi poikkeukselliseen ratkaisuun
- NHL:ään varattu pakkilupaus jätti Kärpät – uusi seura selvisi
- Matthew Tkachukin haukkunut pelaaja sai lähtöpassit Floridasta – ”Voiko olla sattumaa?”
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Urheilucast: Jokerit teki hurjan naarauksen – haaviin Liigan parhaana palkittu puolustaja!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Suuri suru: MM-kultahyökkääjä kuollut äkillisesti – takana yli 600 NHL-ottelua
- VB: Liiga-seura naarasi vahvistuksen Pohjois-Amerikasta – pelannut Suomessa ennenkin
- HIFK purki hyökkääjänsä sopimuksen yllättäen – siirto Kärppiin tuli nyt julki
- Liiga-seuran ykköstähti tähtäsi NHL:ään – nyt päätös on lopullinen
- Leevi Teissala löysi uuden joukkueen!
- Jesperi Kotkaniemi sai vuolaat kehut venäläistähdeltä – ”Ei voi korostaa liikaa”