Onko tässä liigakauden yllättäjä? Nuori lauma pyyhki Tapparaa ja HIFK:ta jäässä – ”Erittäin hyviä hyökkäyspään pätkiä”
Kuva: Juha Tamminen
Hyökkääjä Jasse Ikonen siirtyi HIFK:sta alkavaksi kaudeksi Ilvekseen. Pelaaja debytoi tupsukorvissa viikonloppuna pelatussa ja Ilveksen voittoon päättyneessä Decens Tampere Cupissa.
29-vuotias hyökkääjä edustaa Ilveksen konkarikaartia, niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin. Niko Peltola on pari viikkoa vanhempi, Aleksi Elorinne on joukkueen vanhin.
Mitä ajatuksia tästä?
– Vähän se tuntuu ristiriitaiselta, koska en itse pidä itseäni vanhana, mutta joukkueessa sitä olen, Ikonen virnisti Ilveksen nettisivujen haastattelussa.
– Mutta se on positiivinen juttu. Meillä on nuoria jalkoja ja kovia kamppailijoita, jotka hakevat läpilyöntiä. Se on tosi hyvä juttu ja me kokeneemmat voimme antaa vinkkiä, joiden avulla nuoret pääsevät rakentamaan pidempää uraa.
Positiivinen oli Ilveksen treenikauden alkukin. Joukkue kaatoi Decens Cupissa Tapparan 7-2 ja HIFK:n 6-4.
– Tosi hyvä fiilis. Olimme tehokkaita ja saimme tehtyä paljon maaleja. Meillä oli erittäin hyviä hyökkäyspään pätkiä ja pystyimme puolustamaan pääsääntöisesti tiiviinä. Totta kai virheitäkin sattui, josta vastustaja pääsi rokottamaan, mutta peleistä jäi positiivinen kuva. Tästä on hyvä jatkaa.
Urheilussa puhutaan kokemuksen hyödyntämisestä paljon. Ikonen tietää, mitä se tarkoittaa.
– Sellaista rauhallisuutta ja vain tähän hetkeen keskittymistä on tullut myös kokemuksen kautta. Jos meinaa yhtään lähteä karkailemaan, niin muistaa aina palauttaa, että nyt ollaan tässä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tähtipelaaja pääsee irti – MM-kisoihin huippuvahvistus
- Surkean kauden tulos: NHL-seura antoi potkut päävalmentajalleen
- MM-kisoissa pamahti harvinainen murskavoitto – viimeksi tämä tapahtui 87 vuotta sitten
- Suomalaisvahti torjui Itävallan voittoon MM-kisojen huutomyrskyssä
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- Liigan tähtihyökkääjä murheen murtamana MM-kisoissa: ”P*skalta tuntuu”
- Leijonat: NHL:stä huippuvahvistus MM-kisoihin – yksi pelaaja kotimatkalle
- MTV: Tämä miehen Juhamatti Aaltonen heivaisi ulos Leijonien ykkösketjusta – Olli Jokinen eri mieltä
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- Leijonille vielä yksi NHL-vahvistus? Nyt vapautui 20-vuotias hyökkääjä
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Jokerien pistetykki: uusi seura!
- Tapparasta ja NHL:stä tuttu hyökkääjä: ura ohi
- Hopeamitalisti KooKoo räväytti: kaksi pelaajakiinnitystä – tähtihyökkääjä jatkaa seurassa
- Nyt on Liigalla vetovoimaa – Sveitsin mestari siirtyy Suomeen!
- Sopimus julki – ruotsalainen pistetykki siirtyy Liigaan: ”Alkanut lunastaa todellista potentiaaliaan”
- UC: Tästä syystä Teuvo Teräväisen MM-turnaus päättyi – päätöstä ei tehnyt Leijonat
- Nyt jysähti – Leijonille viime hetken jättivahvistus NHL:stä?