NHL:ään ykköskierroksella varattu suomalainen yksi kaikkien aikojen flopeista? Avautuu nyt rajusti: ”Se oli henkisesti raskasta, mutta siitä piti vaan taistella läpi”
Dallas Starsin paidasta tutuksi tullut Julius Honka on yksi kuumimpia suomalaisnimiä NHL:ssä. Ei tosin positiivisessa valossa, vaan päinvastaisessa sellaisessa. Suomalainen pelasi tähtipaidoissa viime kaudella vain 29 ottelussa, joissa kertyi tehot 0+4=4.
Hongan tulevaisuudesta ei oikein kukaan tunnu tietävän mitään. Jos on tämä aika jollain tavalla opettavaista, niin niin taatusti oli mennytkin sesonki.
– Sain pelata, mutta oma rooli jäi hukkaan. Keskityin sitten vaan treenaamiseen, että olin koko ajan valmiina. Se oli henkisesti raskasta, mutta siitä piti vaan taistella läpi, pakki sanoi NHL:n suomenkieliselle sivustolle.
NHL:ään kesällä 2014 ykköskierroksella numerolla 14 varattu puolustaja suhtautuu tulevaan rennoin mielin – vaikka hän on flopannut taalajäillä totaalisesti varausnumeroon nähden.
– Edessä on mielenkiintoisia aikoja, mitä nyt sitten tuleekaan. Odottavaisin mielin mennään syksyä kohti.
Hongalle on kertynyt otteluita taalajäillä kolmella kaudella vain reilun kauden verran. Runkosarjan 87 peliä ovat tuoneet tehot 2+11=13. Pudotuspeleistä kokemusta ei edes ole.
Honka kertoi lähteelle, että hän haluaisi näyttää omaa osaamistaan muille viime kautta enemmän.
– Toivon, että pääsen pelaamaan omana itsenäni, eivätkä mitkään muut asiat vaivaa. Se olisi isoin juttu.
Menneet ajat ovat laskeneet ykköskierroksen varauksen arvoa rajusti. The Athletic -lehden toimittaja Sean Shapiro kertoi jo aiemmin uskovansa siihen, ettei Hongalla ja Dallasilla ole enää yhteistä tulevaisuutta.
Sanat ”yksi kaikkien aikojen flopeista” eivät valitettavasti kuulosta lainkaan liioitellulta Hongan kohdalla.
– Realistinen vastike Hongasta olisi tällä hetkellä parhaimmillaan neljännen kierroksen varausvuoro, toimittaja latasi taannoin.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- Olli Jokiselta suoraa puhetta: ”Aina ei kannata olla niin rehellinen”
- Artturi Lehkonen: loistouutinen!
- Tässä ovat Liigan puolivälierien otteluparit!
- Maisema vaihtuu – suomalaiskolmikko ulos ruotsalaisseurasta
- Vaasan Sport teki kovan ratkaisun!
- Expressen: Ruotsin maajoukkuelupaus siirtyy Liigaan – sopimus valmiina
- Lähde: Liigan entistä tähtipuolustajaa havitellaan takaisin Suomeen!
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- Nyt tuli puskista – Ville Leino palaa Jokereihin!
- Urheilucast: TPS painoi järisyttävät sopimukset pöytään – Aatos Koivun osoite selvisi
- Urheilucast: Tappara-pomo lensi Pohjois-Amerikkaan – tähtäimessä kova hankinta!
- NHL:ssä ruma tappelu – joukkuekaveri itki, kommentaattori voivotteli
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- Urheilucast: Leijonilta uskomaton ilmoitus Liigan supertähdelle – ”Pelkuruutta”
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- Podcast-väite: HIFK:n hyökkääjä loikkaa KalPan leiriin!
- Kilpavarustelu jatkuu – kahta kovaa nimeä houkutellaan Liigaan!
- Joukkue uusiksi: Vaasan Sport teki suursiivouksen – 12 pelaajaa jättää seuran
- Lähde: Alex Lintuniemi palaa Liigaan!