NHL-sisäpiirintoimittajalta maukas paljastus: nämä kaksi seuraa ovat lähellä Jesse Puljujärven nappaamista

Jesse Puljujärven sopimus Liigaan lisäsi Pohjois-Amerikassa vettä huhumyllyyn, kun suomalaislupaus todisti epäilijöillekin, ettei aio enää missään tapauksessa pelata Edmonton Oilersissa.
NHL:n sisäpiiriin kuuluva toimittaja Elliotte Friedman paljasti NHL Networkin lähetyksessä, mitkä seurat ovat pääasiassa Puljujärven perässä.
– Edmonton haluaa lupauksen ja varausvuoron. Kaksi joukkuetta, joiden kanssa he ovat keskustelleet ovat Tampa Bay ja Carolina. Carolina on valmis antamaan yhden lupauksistaan, mutta ei ole niin kiinnostunut antamaan varausvuoroa. Tampa Bay on flirttaillut edes takaisin ja he tietävät, mitä Tampa-lupauksia voisivat saada, Friedman kertoi.
Friedman kertoi myös, että kanadalaiset NHL-seurat ovat olleet niin ikään Puljujärven perässä. Silti hän pitää Carolinaa ja Tampa Bayta todennäköisimpinä vaihtoehtoina.
Tampa Bay Lightningin hyökkäyskalusto oli viime kaudella NHL:n tulivoimaisin. Joukkueesta löytyy maalintekovoimaa useista ketjuista, joten Puljujärvi pääsisi seurassa pelaamaan todellisten NHL-tähtien kanssa. Carolina Hurricanesilla puolestaan on takanaan hyvä historia nuorten pelaajien tuomisesta NHL:ään onnistuneesti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov