Mahtisopimus tulossa? Coloradon GM Joe Sakic laukoi huikean luottamuksenosoituksen Mikko Rantaselle – näin suomalainen kommentoi kuviota

LAHTI. Colorado Avalanchessa pelanneen Mikko Rantasen sopimus joukkueen kanssa on katkolla. Perjantaina Lahdessa vieraillut suomalainen antoi SuomiKiekon ja muiden medioiden edessä aiheesta varsin rauhallisia kommentteja.
– Ei ole mikään hiertänyt. Training campit alkavat vasta kuukauden päästä. Sopimusasioita en hirveästi edes tiedä. Olen antanut agenteille vapaat kädet.
– Tiedän tietysti, missä menemme, mutta vielä ei ole aika stressata. On muitakin pelaajia, jotka ovat samassa tilanteessa.
Sopimuksettomuus ei ole sotkenut kesän treenejä.
– Hyvin on pystynyt keskittymään treenaamiseen enkä ole stressannut liikaa.
Merkit viittaavat siihen, että Nousiaisten lahja halutaan pitää Avsissa. Joukkueen GM Joe Sakic sanoi äskettäin haluavansa nähdä Rantasen leirissään monta vuotta.
– Kyllä on kivaa, että on luottoa. Katsotaan, mihin päädymme.
Väkevät näytöt
Viime kausi oli Rantaselta huima. Hän latoi runkosarjan 74 ottelussa tehot 31+56=87 keikkuen jopa pistepörssin kärjessä. Pudotuspeleissä 12 kamppailua toivat saldon 6+8=14.
– Kyllä se antoi itseluottamusta. On ollut kiva kesä, kun on saanut hoidettua vammat kuntoon. Nyt on päässyt treenaamaan tosi hyvin. Eikös se niin ole, että nälkä kasvaa syödessä, Rantanen veisteli.
Myös joukkue antoi näyttöjä. Kaudella 2016-17 Avalanche oli koko sarjan viimeinen nololla 48 pinnan saaliilla, mutta toissa kaudella tie vei pudotuspelien ensimmäiselle ja viime kaudella jo toiselle kierrokselle.
– Odotan, että otamme taas toisen stepin. Jälkeenpäin katsottuna toinen kierros oli hyvä, mutta seiskapelin häviäminen… Konferenssifinaali oli yhden voiton päässä. Mielestäni meillä on vahvempi joukkue. Odotukset ovat korkealla.
– Olemme menneet joukkueena eteenpäin. On tullut hyviä uusia hankintoja ja muuta. Fiilis on odottava.
Coloradon uusia nimiä ovat mm. Rantasen maanmies Joonas Donskoi sekä Andre Burakovsky ja Nazem Kadri.
– Olemme saaneet tekemillämme hankinnoilla leveyttä lisää, tietysti myös menetimme hyviä pelaajia. Sitä se kaupankäynti on. Ilmaiseksi ei pysty saamaan hyviä pelaajia.
Suomalaishyökkääjä on ottanut kausi kaudelta steppejä kohti taalajäiden kirkkainta kärkeä.
– Jos on johtava pelaaja, niin pitää yrittää johdattaa joukkuetta loppupeleihin asti.
Viime kausi oli ailahteleva. Se ei voi toistua.
– Alkukauden vedimme tosi hyvin, mutta sitten tuli joukkueena steppi alaspäin. Emme meinanneet millään voittaa. Kolmestakymmenestä pelistä voitimme varmaan 6-7 peliä. Sellaisia ei oikein voi tulla, jos haluaa olla hyvä joukkue ja mennä keväällä pitkälle.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Yli 800 ottelun NHL-konkari vaihtaa joukkuetta
- Ura jatkuu! NHL:n teräsmies Brent Burns löysi uuden joukkueen
- Tässä James van Riemsdykin uusi NHL-seura!
- Jesse Puljujärven siirtosaagassa käänne – tässä uusi seura?
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- NHL-supertähden loukkaantumisesta uutta tietoa: ”Tuskin pelaan enää”
- Carolina Hurricanes hankki tähtipuolustajan pelajaakaupalla NHL:ssä – isolla hintalapulla
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!