Suomalaispelaaja hakee pelipaikkaa Patrik Laineen tähdittämästä Winnipegistä – pamput kehuivat ylväästi: ”Vetää tunnin harjoituksia täysillä”

Winnipeg Jetsin juhannuksena 2017 varaama Kristian Vesalainen hakee vakituista paikkaa alkavalla kaudella taalajäiltä mahdollisesti Patrik Laineen joukkuekaverina. Pelaaja kertoi ajatuksistaan NHL:n suomenkieliselle sivustolle.
Alle 18-vuotiaiden maailmanmestari ja Suomen mestari nosti esille yhden erityisen vahvuutensa Jokerien ajoilta.
– Pystyn pelaamaan melkein missä tahansa roolissa. Pelasin KHL:ssä ykkös- ja kakkosketjussa. Myös kolmosketjussa.
Vesalainen paukutti Jokerien paidassa viime talvena 31 runkosarjan pelissä tehot 6+11=17. Kuudessa pudotuspeliottelussa syntyi yksi häkki.
AHL:n puolella Manitoba Moosessa saldo oli 22 runkosarjaottelussa 4+9=13. Winnipegin sotisovassa pelejä kertyi vyölle viisi ja pinnoja 0+1=1.
Suomalaisen näytöt miellyttivät Jetsin GM Kevin Cheveldayoffia.
– Hän otti askeleen eteenpäin ja yrittää murtautua NHL:ään. Tällä hetkellä hänen urallaan on kyse siitä, että hän ottaa uusia askelia, ja me puolestamme näemme, miten hän on kehittynyt. Jokainen pelaaja kehittyy omalla tavallaan ja aikataulullaan.
Jetsin päävalmentaja Paul Mauricekin näki suomalaisen menneen eteenpäin.
– Vesalainen on nyt selvästi vahvempi. Viime kaudella hän selviytyi tilanteista ja harjoituksista taidollaan, mutta se ei aina ollut helppoa hänelle.
– Harjoitteen jälkeen hän vääntää itsensä ulos kulmasta. Hän on huomattavasti vahvempi kuin aikaisemmin. Hän jaksaa vetää tunnin harjoituksia täysillä ja on selvästi kypsempi pelaaja. Katsotaan nyt sitten, miten se näkyy harjoitusleirillä. Mutta ilman muuta hän teki paljon hyvää työtä viime kauden aikana.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Tappara jysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta – NHL:ssä pelannut hyökkääjä haaviin!
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Ryan Laschin yllätyssiirrosta uutta tietoa – hylkäsi tarjoukset Liigasta
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- Jokerit hankki suomalaispuolustajan Pohjois-Amerikasta
- Tappara teki jykevän pelaajahankinnan!
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Liiga-seura täräytti hurjan hankinnan hyökkäykseen!
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Tapparan NHL-lupaus loikkaa HIFK:hon – myös toinen pelaaja suuntaa Helsinkiin
- Lähde: Kohta jysähtää iso vaihtokauppa – NHL-lahjakkuus vaihtamassa maisemaa!
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen