New York Rangers on ajautunut ongelmiin palkkakattonsa kanssa hankittuaan ensin Artemi Panarinin ja kiinnitettyään viimeksi puolustaja Jacob Trouban 7×8 miljoonan dollarin sopimuksella.

New York Postin kiekkotoimittaja Larry Brooks kertoo seuran tekevän parhaillaan kaikkensa löytääkseen ottajan hyökkääjä Vladislav Namestnikovin vuosiarvoltaan neljän miljoonan taalan sopimukselle.

Toimittajan mukaan seura onkin pikku hiljaa ajautumassa tilanteeseen, jossa sen on ostettava ulos jonkun kallispalkkaisen pelaajansa sopimus tehdäkseen tilaa palkkakattoonsa.

Erityisesti konkaripuolustaja Kevin Shattenkirk on tällä hetkellä Brooksin mukaan liipaisimella. Puolustaja kuittaa kaudesta 6,65 miljoonaa dollaria, joskaan miehen sopimuksen mukaan ulosostotilanteessa seura ei säästäisi juurikaan tilaa palkkakatossaan. Brooks ehdottaakin seuralle treidiä, jolla Shattenkirk kaupattaisiin Los Angeles Kingsiin vaihdossa toiseen ylipalkattuun konkariin, hyökkääjä Dustin Browniin. Tämän jälkeen Rangers voisi ostaa Brownin sopimuksen ulos ja tehdä palkkabudjettiinsa huomattavasti enemmän vapaata tilaa.

Toinen potentiaalinen ulososton kohteeksi mahdollisesti joutumassa oleva pelaaja on Brooksin mukaan 30-vuotias laitahyökkääjä Brendan Smith, joka kuittaa vielä kahdesta seuraavasta kaudesta 4,25 miljoonaa dollaria kustakin.

Käy Smithin tai Shattenkirkin tilanteessa miten tahansa, joutuu Rangers keksimään pikaisesti keinot löytää tilaa RFA-kolmikon Pavel Buchnevich, Brendan Lemieux, Anthony DeAngelon kiinnittämiseksi. Seuran palkkakatto on Trouban tuoreen sopimuksen myötä täynnä.

LUE MYÖS: Edmonton Oilersin tuoreen hyökkääjähankinnan yllä kovat odotukset: ”Osaa laittaa kiekon maaliin”

LUE MYÖS: NHL-seuran tuore hyökkääjähankinta herättää jo nyt huolta: ”Näyttää hitaalta, yrittää liian hienoja juttuja”