Suomi-sarjaan viime kaudella liittynyt Kiekko-Espoo siirtyy ensi kaudeksi uudelle kotiareenalle.

Espoolaisseura tiedottaa verkkosivuillaan, että se pelaa syksystä lähtien kotiottelunsa Espoon Metro Areenalla, joka on kiekkoihmisille entuudestaan tuttu Liigassa pelanneen Bluesin ex-kotiareenana. Metro Areenalla on pelattu myös useita maaotteluita.

– Muutto Metro Areenalle on meille iso ponnistus, mutta joukkueen ja seuran kehitystyön kannalta se on ainoa oikea tulevaisuuteen tähtäävä ratkaisu. Espoonlahden jäähallin rajalliset tilat asettivat viime vuonna suuria haasteita joukkueen toiminnalle, mutta tämän ratkaisun myötä pystymme organisoimaan tekemistämme jatkossa entistä paremmin, Kiekko-Espoon operatiivinen johtaja Antti Manninen sanoo seuran verkkosivuilla.

Espoolaisjoukkueen seuraavana tavoitteena on nousta Mestikseen ja sitä kautta lähivuosina Liigaan. Joukkueen päävalmentaja toimii entinen liigatähti Kim Hirschovits.