Järisyttävä huhu: Sebastian Aho yritetään kaapata toiseen NHL-seuraan – neuvottelut umpikujassa

Sportsnetin sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedman ravisutti kiekkomaailmaa maanantaina heittämällä ilmoille melkoisen huhun liittyen suomalaishyökkääjä Sebastian Ahoon.
Friedmanin mukaan Montreal Canadiensin GM Marc Bergevin voi olla aikeissa tehdä ilman sopimusta olevalle Aholle offer sheet -tarjouksen, jonka avulla Canadiens saisi mahdollisuuden naarata suomalaisen riveihinsä.
Mikäli termi ”offer sheet” ei ole entuudestaan tuttu, niin sillä tarkoitetaan sitä, että muut seurat voivat tarjota sopimusta rajoitetulle vapaalle agentille, jonka pelaajaoikeudet ovat vielä edelliskauden seuralla. Mikäli seura ei kuitenkaan pysty vastaamaan vähintään samalla tarjouksella muiden seurojen tarjouksiin, tulee pelaaja vaihtamaan maisemaan.
Canadiens on raivannut viime päivinä vaihtokauppojen avulla runsaasti lisää tilaa palkkakattoonsa, joten seuralla on selvästi isoja suunnitelmia maanantaina alkavalle NHL:n Free Agent Frenzylle.
– Bergevinillä on loistava suhde pelaaja-agentti Gerry Johanssoniin, joka edustaa Brendan Gallagheria, Carey Pricea sekä Sebastian Ahoa. Kuka tietää? Friedman kirjoitti tuoreessa kolumnissaan.
TSN:n toimittaja Pierre LeBrun heitti myös oman lusikkansa soppaan paljastamalla sen, että Ahon ja Carolina Hurricanesin sopimusneuvottelut ovat parhaillaan umpikujassa.
– Uskomus on se, että Hurricanes tarjosi Aholle kahdeksan vuoden mittaista sopimusta, joka toisi 7,5 miljoonan dollarin vuositulot. Ahon leiri vastasi tarjoukseen vaatimalla viiden vuoden mittaista sopimusta, joka toisi 9,5 miljoonan dollarin vuositulot. Yksivuotinen sopimus on myös Hurricanesille mahdollisuus. Voiko Aho saada tänään offer sheetin? Sitä ehdottomasti pohditaan. En tiedä vielä tapahtuuko se oikeasti, LeBrun kirjoitti Twitterissä.
LUE MYÖS: Siirtopommi! Artemi Panarinin uusi NHL-seura selvisi – Kaapo Kakolle järisyttävän kova pelitoveri
LUE MYÖS: Hurja huhu: NHL-seurat jahtaavat Sebastian Ahoa – peräti kolme joukkuetta kintereillä
LUE MYÖS: Uusi osoite selvillä! Markus Granlund vaihtaa NHL-seuraa
LUE MYÖS: NHL:ssä jysähti siirtopommi! Toronto ja Ottawa leipoivat kuuden pelaajan jättikaupan
LUE MYÖS: Kylmät kävi! Artemi Panarin sanoi Jarmo Kekäläisen tarjoamalle ennätyspalkalle ”kiitos ei” – nämä kaksi NHL-seuraa enää mukana!
LUE MYÖS: Jymy-yllätys! Jason Spezza vaihtaa osoitetta NHL:ssä – kiekkolegenda suostui minimaaliseen palkkaan
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko reagoi Nuutti Viitasalon rahanpesusyytteeseen – näin pelaaja kommentoi
- STT: Liiga-puolustaja sai syytteen rahanpesusta
- Suomalaistähdelle uusi sopimus – jatkaa suurseurassa
- KalPa teki maalivahtihankinnan – saapuu paikkaamaan loukkaantumista
- Liiga-jätti Miks Tumanovs vaihtaa seuraa!
- SK: Antti Raannan tilanteesta päivitys
- Yllätysveto: Liiga-floppi kutsuttiin NHL-leirille!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”