Törkytemppu! MTV: Useat fanit saivat porttikiellon MM-areenalle – ”Olemme pahoillamme”

Slovakian ja Kanadan välisestä MM-ottelusta ei puuttunut maanantaina dramatiikkaa, kun Kanada teki ottelussa 6-5-voittomaalin vain kaksi sekuntia ennen päätössummeria.
Kyseinen ratkaisu ei ollut luonnollisestikaan äänekkään slovakialaisyleisön mieleen – etenkään – kun maalia edelsi tilanne, josta slovakialaiset vaativat rangaistusta, mutta turhaan.
Päätössummerin soitua jäälle alkoi lentää kolikoita ja pulloja. Tämän lisäksi useat huusivat ja buuasivat Kanadan kansallishymnin aikana.
Nyt Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF tiedottaa, että tavaroiden heittäjät on tunnistettu ja heille on annettu porttikielto MM-areenalle. Myös Slovakian kisaorganisaatio pahoittelee kaikkea tapahtunutta.
– Olemme todella pahoillamme siitä, mitä ottelun lopussa tapahtui. Lähetimme virallisen pahoittelun Kanadan joukkueelle ja kerroimme, miten pahoillamme olemme. He vastasivat hyvin nopeasti ja hyväksyivät pahoittelumme. He sanoivat ymmärtävänsä, että fanit voivat reagoida näin isoon pettymykseen. He olivat kiitollisia, että otimme heihin yhteyttä, kisaorganisaation viestintäpäällikkö Michaela Grendelová kertoi MTV Urheilulle.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Kaapo Kähkönen löysi uuden osoitteen NHL:stä!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Brock Boeser jysäytti melkoisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars julkisti uuden päävalmentajansa – tuttu nimi Suomesta
- Viktor Arvidsson kaupattiin NHL:ssä!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- Carolina näytti ovea suomalaiselle
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Michael Jolyn uusi joukkue selvisi!
- Kärpiltä huippukiinnitys – ”Kärkiparin puolustaja”
- Nyt jysähti – Jevgeni Kuznetsov tekemässä paluun NHL:ään!
- Sisäpiiritoimittaja: Suomalainen siirtopommi vireillä NHL:ssä?