Jarmo Kekäläinen kiinnitti jälleen uuden maalivahdin – alla huippukausi Venäjällä!

© Kuva: Getty Images

Columbus Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläinen on vahvistanut jälleen joukkueensa maalivahtiosastoa.

Suomalaispomo hankki jo aiemmin seuraan Sveitsissä supertähden asemaan nousseen Elvis Merzlikinsin. Nyt suomalainen seurapomo on kiinnittänyt kolmen kauden tulokassopimuksella seuran parin vuoden takaisen 3. kierroksen varauksen Daniil Tarasovin.

196-senttinen Tarasov oli yksi kesän 2017 NHL-varaustilaisuuden kuumimmista maalivahtinimistä, ja mies onkin sittemmin osoittanut olevansa potentiaalinen tulevaisuuden NHL-maalivahti. Päättyneellä kaudella mies torjui Venäjän ”farmiliiga” VHL:ssä pelaavan Toros Neftekamskin maalinsuulla 25 ottelua torjuntaprosentilla 92,8 ja päästettyjen maalien keskiarvolla 1,71. Mies torjui myös alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa kolmessa Venäjän ottelussa.

Päättyneellä kaudella myös kahdessa KHL-ottelussa Salavat Julajev UFA:n maalilla torjuneen Tarasovin odotettiin alunperin nousevan ensi kaudella vastuurooliin KHL-seurassaan.

Blue Jacketsin riveissä tällä kaudella torjuneen suomalaismaalivahti Joonas Korpisalon sopimus puolestaan umpeutuu tähän kauteen. Miehestä on tulossa rajoitettu vapaa agentti kauden jälkeen. Joukkueen nykyinen ykkösvahti Sergei Bobrovski jättää seuran kuluvan kauden päätteeksi. Myös Kärppien Veini Vehviläisen on huhuttu siirtyvän Blue Jacketsin leipiin jo ensi kaudella.