NHL-seuran jättikiinnityksen päälle ladattu valtavat odotukset – ”Emme pelanneet aiemmin fiksua kiekkoa”

© Kuva: Getty Images

NHL:n pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt Florida Panthers vastasi kovimmasta valmentajakiinnityksestä vuosikausiin palkkaamalla muutama päivä sitten päävalmentajakseen Chicago Blackhawksissa menestystä niittäneen Joel Quennevillen.

Valmentajamarkkinoilla todellisen supertähtistatuksen hankkineen Coach Q:n tuominen Miamin lämpöön ei totisesti ollut itsestäänselvyys lähes kaikkien uutta valmentajaa kartoittavien NHL-seurojen ollessa kiinnostuneita 60-vuotiaasta valmentajavelhosta.

– Se on totta. Tiesimme varsinkin Philadelphia Flyersin olleen aggressiivisesti hänen perässään, joukkueen GM Dale Tallon vahvistaa The Athleticille.

Quennevillestä tuli samantien jopa joukkueen supertähti Aleksander Barkovia paremmin palkattu menestyksen takuumies. Valmentajan kausipalkka saattaa erinäisten bonusten myötä nousta päälle seitsemän miljoonan dollarin. Bonuksia konkarivalmentaja kuittaisi mm. johdattamalla joukkonsa toiselle pudotuspelikierrokselle.

Tallon saikin luvata tuoreelle tähtikiinnitykselleen aggressiivisia peliliikkeitä tulevan kesän pelaajamarkkinoilla. Menestysvalmentajan tulo itsessään saattaakin houkutella kaupunkiin myös Columbuksesta vapautuvan kesän kuumimman UFA-kaksikon, Sergei Bobrovskin ja Artemi Panarinin.

– Uskon hänen tuovan joukkueeseen positiivista, luottavaista ja itsevarmaa asennetta. Mielestäni jätkät menettivät päättyneellä kaudella hieman itseluottamustaan sekä turhautuivat tilanteeseemme. Emme pelanneet fiksua kiekkoa varsinkaan johtoasemassa. Näihin asioihin Joel tulee kiinnittämään huomionsa ja korjaamaan ne, Tallon uskoo.

Lisää vetovoimaa Panthersiin liittymiseksi saatetaan saada jo tiistaina Fort Lauderdalen kaupunginvaltuuston äänestäessä uusien harjoitustilojen rakentamisesta joukkueelle.

– Omistajamme tekee kaikkensa menestyksemme eteen. Teemme 30 miljoonaa dollaria tappiota kaudessa ja hän sanoi vain: ”Tehdään se. Kasvatetaan palkkabudjettiamme. Hankitaan Joel. Tehdään kaikki tarpeellinen (menestyksen eteen)”, Tallon lähettää kiitokset seuran omistaja Vincent Violan suuntaan.

Suunta Floridassa näyttäisi vihdoin vuosien hapuilun jälkeen olevan ylöspäin.