NHL-menestysseuran pomo odottaa jo tulevan kesän tähtikiinnityksiä: ”Tällaista tilannetta ei ole ollut koskaan aiemmin”

NHL:n 2010-luvun menestysseura Chicago Blackhawks jäi tällä kaudella toistamiseen pudotuspelien ulkopuolelle. Niukasta karsiutumisesta huolimatta joukkueen GM Stan Bowman on tyytyväinen seuran nykytilanteeseen ja varsinkin lähtökohtiin tulevan kesän vapaiden pelaajien markkinoilla.
Tiukkaakin tiukemman palkkakattotilanteensa kanssa koko vuosikymmenen ajan painineen seuran kesän lähtökohtiin on viimein luvassa helpotusta, sillä seuralla on palkkabudjetissaan 19 mijoonaa dollaria käyttövaraa uusia hankintoja varten.
Bowman aikookin vahvistaa ennen kaikkea joukkueen puolustusta, minkä lisäksi hankntalistalla on ainakin yksi kahteen kärkikenttään soveltuva hyökkääjä.
– Meillä ei ole ollut tällaista palkkakattotilannetta luultavasti koskaan aiemmin. Se ei tarkoita sitä, että käyttäisimme kaiken heti vapaiden markkinoiden avautuessa. Meidän täytyy suunnitella joukkueen rakentaminen myös tulevaisuutta ajatellen. Markkinatilanteemme on joka tapauksessa nyt huomattavasti aiempaa parempi, Bowman iloitsee Chicago Tribunen haastattelussa.
Yhtenä top 6 -hyökkääjänä tapetille on noussut mm. seuraa aiemmin kahdella kaudella edustanut Artemi Panarin, jonka tuleva jättisopimus tulisi kuitenkin olemaan arvoltaan 10 miljoonan dollarin tietämissä per kausi. Se, onko seurajohto valmis satsaamaan jälleen kerran yhteen pelaajaan tuollaisia summia, on toinen asia.
– Olemme joka tapauksessa oikealla tiellä. Meillä on useita syitä olla innoissamme sekä myös joitakin kehityskohteita. Niiden vahvistaminen on työmme tästä alkaen aina harjoitusleirin käynnistymiseen saakka, Bowman niputtaa tulevan kesän työnsarkaansa.
Yhdeksi tulevan kauden läpimurtopelaajista saattaa kohota tshekkitähti Dominik Kubalik, joka iski tällä kaudella Sveitsin NLA:ssa pelaamissaan 57 ottelussa upeat 25 maalia.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- IS: Vangitun Jere Karalahden tilanteessa uusi käänne
- Florida Panthersia koetellaan – taas tipahti surkeita uutisia
- NHL-seuralta ikävä päivitys – kapteeni perhesyiden vuoksi sivuun
- HIFK: maalivahtihankinta paljastui
- Kari Jalonen: päätös julki
- Rajua tekstiä: Suomalainen NHL-puolustaja haluaa siirron toiseen seuraan – ”Suoraan sanottuna…”
- TPS: raju takaisku!
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Suomalaishyökkääjälle näytettiin ovea NHL:ssä