Liigalaumalle helpotusta – tässä on pahasti loukkaantuneen maailmanmestarin korvaaja: ”Mahtava mahdollisuus”
Liigassa kohtuullisen pirteän alkusyksyn pelannut HPK tiedotti torstaina nettisivuillaan pestanneensa maalivahti Rasmus Reijolan, 26. Lainasopimus kestää helmikuun 14. päivään asti.
Veskari pelaa nyt toista kauttaan RoKissa. Liigassa hän tehnee ensiesiintymisensä lainapahvin vuoksi hyvinkin pian.
– Mahtavaa päästä HPK:hon. Joskus olen liigajoukkueen kanssa treenannut, mutta nyt ensimmäistä kertaa pääsen virallisesti mukaan joukkueeseen. Tämä on minulle mahtava mahdollisuus ja odotan innolla pääseväni töihin täällä. Olen valmiina pelaamaan, kun käsky käy, kaudet 2012-17 rapakon takana NCAA:ssa viihtynyt maalivahti painottaa.
HPK:n urheilujohtaja Mika Toivola kiittää RoKia hyvästä yhteistyöstä.
– Olemme saaneet hyvät palautteet Rasmuksesta ja hän on pystynyt pelaamaan hyvällä tasossa Mestiksessä. Rasmus pääsee nyt näyttämään osaamistaan liigatasolla.
Kerholle tuli maalivahtipula, kun ykköstorjuja Emil Larmi loukkaantui pahasti – lue ohesta lisää.
Liigassa kutospaikkaa miehittävän joukkueen ykkösveskarin tonttia on nyt pitänyt hallussaan Antti Karjalainen. Keskiviikkona kakkosvahdin virkaa toimitti Ville Ruokonen.
LUE LISÄÄ:
Kauhea uutinen! Liigan tähtipelaaja sivuun jopa kuukausiksi – joukkue joutuu etsimään apuja: ”Emme hätiköi”
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Kiekko-Espoon hyökkääjän sikailu kävi kalliiksi – pelikieltoa rapsahti
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- Kauhunhetkiä NHL:ssä: Toronto-puolustaja kiidätettiin paareilla sairaalaan
- Se on siinä: Suomalainen ykköskierroksen varaus avasi maalitilinsä NHL:ssä
- JYP hankki Mestiksen tehomiehen
- Kaapo Kakko: iso uutinen
- Teurastus Turussa – SaiPa kylvetti TPS:ää
- Entinen NHL-ykkösmaalivahti: KHL-sopimus
- Kärpät: loistouutinen!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!