Tiesitkö tätä? Floridan ja Winnipegin valmentajilla on yhteinen historia – ”Hänen sarkasminsa on varmaankin parasta mitä olen koskaan kuullut”

Helsingissä pelattavissa NHL-otteluissa kohtaavien Winnipeg Jetsin ja Florida Panthersin päävalmentajilla on takaanaan pieni pätkä myös yhteistä historiaa.
Jets-luotsi Paul Maurice nimittäin valmensi aikoinaan Carolina Hurricanesia samanaikaisesti kun Panthersin päävalmentaja Bob Boughner pelasi siellä kaudella 2003-04.
Boughnerin kasvoille levisikin hymynkare, kun Winnpeg Sun kysyi miehen muistikuvia tuosta ajasta.
– Pidän todella paljon Paulin persoonasta ja siitä, miten hän käsittelee pukukoppia. Hänen sarkasminsa on varmaankin parasta mitä olen koskaan kuullut yhdeltäkään valmentajalta pelaajien edessä, Boughner totesi.
Floridalaisjoukkueen luotsi antoi ymmärtää saaneensa aikanaan itsekin tuosta sarkasmista oman osansa, mutta korosti nauttineensa pelaamisesta Mauricen alaisuudessa.
– Hän on pelaajien valmentaja. Hänen alaisuudessaan olevat joukkueet yrittävät aina kaikkensa, koska hän on kaveri jolle halutaan pelata, Boughner hehkutti.
Panthers ja Jets kohtaavat Hartwall Areenalla tänään torstaina ja huomenna perjantaina kello 20 alkaen. SuomiKiekko-sivusto on paikan päällä Helsingissä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov