Suomalaishyökkääjä nappasi NHL-pelipaikan huippulupauksen nenän edestä: ”Ei ole mitään taikatemppua”
Markus Hännikäinen on pelannut useamman kauden Columbus Blue Jacketsissa. Jääaika ja vastuu ovat olleet melko vähäistä. Aina silloin tällöin voimahyökkääjä on joutunut käväisemään AHL:n puolellakin.
Tällä kaudella Hännikäinen on noussut Columbuksen vakiomiehistöön. Hän onnistui nappaamaan paikan kolmosketjusta suurlupaus Sonny Milanon nenän edestä. Milano varattiin kesällä 2014 ykköskierroksella ja häntä pidettiin eliitti maalintekijänä.
Mikä on salaisuus Hännikäisen suorituksen takana?
– Ollakseni rehellinen, ei ole mitään taikatemppua. Ei ole mitään katkaisijaa, mistä olen painanut, tai mitään sellaistan. Teen vain kovasti töitä ja nyt kun olen saanut mahdolliseen, olen päässyt pelaamaan omaa peliäni – tehnyt sitä, mitä osaan, Hännikäinen analysoi Dispatchin haastattelussa.
Alemmissa ketjuissa rouhiminen ei ole helppoa. Valmennusjohto pitäisi saada vakuutettua pienelläkin jääajalla. Hännikäinen on ottanut itselleen myös agitaattorin roolin. Hän sai jopa Los Angeles Kingsin tähtipuolustaja Drew Doughtyn menettämään hermonsa.
– Joo, hän piti minusta. Se oli hauskaa. Kun pääsee hänen ihonsa alle, se on mahtavaa, Hännikäinen nauroi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-maalitykki: runkosarja ohi!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- HIFK: Maalitykistä huippu-uutinen – ”On tätä odotettu”
- Jan Bednar: ensi kauden joukkue selvillä!
- Karu takaisku – HIFK-hyökkääjän kausi on paketissa!
- 16-vuotias superlupaus tekee Liiga-debyytin!
- IL: TPS teki kovan kaappauksen – haaviin toisen Liiga-seuran kapteeni
- Boikotti! Kärppien fanit saivat tarpeekseen
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Rasmus Ristolainen räväytti heti paluuottelussaan – joukkuetoveri innostui: ”Ihan hirvi tuolla kentällä”
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!