NHL-joukkue täysin sekaisin – sivunnut erikoista historiaa todella surullisella tavalla

Viime yönä Ottawa Senatorsille lukemin 3-4 taipunut ja omassa divisoonassaan viimeiseksi jämähtänyt Philadelphia Flyers on ollut syksyllä täysin sekaisin. Joukkueelle harmaita hiuksia on aiheuttanut eritoten maalivahtiongelma.
Flyers hankki aiemmin veräjälleen surkeasti pelanneen Calvin Pickardin – torjuntaprosentti 86,3 ja päästettyjen maalien keskiarvo 4,01 – maalivahtiosaston loukkaantumisten takia. Toronton organisaatiosta tullut veskari ei kuitenkaan ole pystynyt muiden tapaan auttamaan joukkuetta.
Philadelphian tolppien välissä on käynyt melkoinen kuhina, sillä tällä kaudella sen peleissä on maalilla aloittanut peräti viisi eri kassaria.
Vastuuta ovat saaneet Pickardin lisäksi niin Brian Elliott, Alex Lyon, Anthony Stolarz (jutun kuvassa) kuin Michal Neuvirthkin.
Joukkue on nyt kirjoittanut vaihtuvuudella omanlaista historiaa, sillä vain kahdella laumalla on nähty yhtä monta veskaria aloittavana maalivahtina kauden 25 ensimmäisen pelin otannalla.
Nuo ovat Pittsburgh Penguins kaudella 1988-89 ja Atlanta Thrashers sesongilla 2005-06.
Only two other teams have started 5 different netminders through their first 25 GP of a season: PIT (1988-89) and ATL (2005-06). #NHLStats #OTTvsP
Torjuntaprosentteja tuijottamalla parhaiten toistaiseksi on selviytynyt Elliott. Hän on pysäytellyt pikkumustia 91,1 prosentin varmuudella muiden vastaavan tilaston jäädessä alle 90:n.
Flyers on päästänyt NHL:ssä maaleja neljänneksi eniten, kun omissa on kolissut 24 kamppailussa jo 86 kertaa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!