Virtuoosi yllättänyt Liigassa – onko tässä NHL-historian ensimmäinen suomalainen ykkösvaraus?

Toisella kaudellaan Liigassa kelpopisteet 3+7=10 iskeneestä Kaapo Kakosta, 17, saattaa tulla ensi kesänä kautta aikain ensimmäinen suomalainen NHL:n ykkösvaraus. TPS-hyökkääjä on näyttänyt Suomessa miesten seassa pysyvänsä liigavauhdissa mukana oikein hyvin.
– Ehkä se on yllättänyt, että itse saa paikkoja. Totta kai se on hyvä juttu. Vauhti ei ole niin kova, ettei itse pystyisi pelaamaan. Paikkoja on tullut, jollain tavalla Sebastian Ahon tietokonemaista pelityyliä muistuttava Kakko pohti SuomiKiekon haastattelussa perjantaina Lahdessa Pelicans-pelin jälkeen.
Suurlupaus on kellottanut Liigassa peliaikaa noin 17 minuutin peliaikakeskiarvolla. Kun esimerkiksi Lahdessa Kakko pyöritteli kotijoukkueen pelaajia solmuun ja tarjoili yksilösuoritustensa jälkeen maagisia passeja, antoi nuori jälleen väkevän näytön hyökkäysosaamisestaan.
Tekeminen oli lupaavaa, vaikka joukkueen viikonlopun ensimmäisessä kamppailussa perjantaina pisteitä ei tilastoihin kertynytkään.
– Hampaankoloon jäi, totta kai pisteitä on kiva tehdä.
Lauantaina Kakko puolestaan saalisti syöttöpinnan niin ikään voitokkaassa JYP-pelissä. Hyökkääjävirtuoosin kauden pisin pisteetön putki on kestänyt kolmen ottelun verran.
– Olen ollut tyytyväinen, alku oli tosi hyvä. Muutama peli on nyt ollut hakemista. Katsotaan, josko tämä taas lähtisi tästä, alle 18-vuotiaiden maailmanmestari pähkäili viitaten lähimenneisyyteen.
Kakolla on TPS:ssä loistavat aihiot kasvaa kohti NHL:ää.
– Totta kai on tosi hyvä, kun tässä on ollut kokeneempaa äijää. Kohta saamme (Lauri) Korpikosken takaisin. TPS:ssä on tosi moni auttanut, kuten minun mielestä nuorempia kuuluukin. Tosi hyvä paikka kasvaa, hyökkääjä kiitteli.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov