Virtuoosi yllättänyt Liigassa – onko tässä NHL-historian ensimmäinen suomalainen ykkösvaraus?
Kuva: Ilari Isotalo
Toisella kaudellaan Liigassa kelpopisteet 3+7=10 iskeneestä Kaapo Kakosta, 17, saattaa tulla ensi kesänä kautta aikain ensimmäinen suomalainen NHL:n ykkösvaraus. TPS-hyökkääjä on näyttänyt Suomessa miesten seassa pysyvänsä liigavauhdissa mukana oikein hyvin.
– Ehkä se on yllättänyt, että itse saa paikkoja. Totta kai se on hyvä juttu. Vauhti ei ole niin kova, ettei itse pystyisi pelaamaan. Paikkoja on tullut, jollain tavalla Sebastian Ahon tietokonemaista pelityyliä muistuttava Kakko pohti SuomiKiekon haastattelussa perjantaina Lahdessa Pelicans-pelin jälkeen.
Suurlupaus on kellottanut Liigassa peliaikaa noin 17 minuutin peliaikakeskiarvolla. Kun esimerkiksi Lahdessa Kakko pyöritteli kotijoukkueen pelaajia solmuun ja tarjoili yksilösuoritustensa jälkeen maagisia passeja, antoi nuori jälleen väkevän näytön hyökkäysosaamisestaan.
Tekeminen oli lupaavaa, vaikka joukkueen viikonlopun ensimmäisessä kamppailussa perjantaina pisteitä ei tilastoihin kertynytkään.
– Hampaankoloon jäi, totta kai pisteitä on kiva tehdä.
Lauantaina Kakko puolestaan saalisti syöttöpinnan niin ikään voitokkaassa JYP-pelissä. Hyökkääjävirtuoosin kauden pisin pisteetön putki on kestänyt kolmen ottelun verran.
– Olen ollut tyytyväinen, alku oli tosi hyvä. Muutama peli on nyt ollut hakemista. Katsotaan, josko tämä taas lähtisi tästä, alle 18-vuotiaiden maailmanmestari pähkäili viitaten lähimenneisyyteen.
Kakolla on TPS:ssä loistavat aihiot kasvaa kohti NHL:ää.
– Totta kai on tosi hyvä, kun tässä on ollut kokeneempaa äijää. Kohta saamme (Lauri) Korpikosken takaisin. TPS:ssä on tosi moni auttanut, kuten minun mielestä nuorempia kuuluukin. Tosi hyvä paikka kasvaa, hyökkääjä kiitteli.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- Darcy Kuemperin loukkaantuminen kuohuttaa – nyt puhuu Mikko Rantanen
- Ei pelkästään Jokerit – uusi joukkue hakee Liiga-paikkaa!
- Nuorten MM-kisat Suomeen – myös miesten MM-turnaus tulossa?
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Mikko Rantanen taas konnan roolissa! Jyräsi tähtivahdin sairastuvalle: ”Vaikea ymmärtää”
- Uutispommi: Jarmo Kekäläisestä NHL-seuran uusi GM!
- Ruotsin NHL-tähti rikkoi sääntöjä – hyllytys!
- ESPN: NHL-seura hieroo jymykauppaa – kahden tähtipelaajan nimet nostettu pöydälle
- Kiekko-Espoolle paha menetys – ulkomaalaisvahvistus pitkään sivussa
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- Danick Martel löysi uuden joukkueen!
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- Kilpavarustelu kiihtyy Mestiksessä – Joensuun Kiekko-Pojilta iso paljastus