Virtuoosi yllättänyt Liigassa – onko tässä NHL-historian ensimmäinen suomalainen ykkösvaraus?
Kuva: Ilari Isotalo
Toisella kaudellaan Liigassa kelpopisteet 3+7=10 iskeneestä Kaapo Kakosta, 17, saattaa tulla ensi kesänä kautta aikain ensimmäinen suomalainen NHL:n ykkösvaraus. TPS-hyökkääjä on näyttänyt Suomessa miesten seassa pysyvänsä liigavauhdissa mukana oikein hyvin.
– Ehkä se on yllättänyt, että itse saa paikkoja. Totta kai se on hyvä juttu. Vauhti ei ole niin kova, ettei itse pystyisi pelaamaan. Paikkoja on tullut, jollain tavalla Sebastian Ahon tietokonemaista pelityyliä muistuttava Kakko pohti SuomiKiekon haastattelussa perjantaina Lahdessa Pelicans-pelin jälkeen.
Suurlupaus on kellottanut Liigassa peliaikaa noin 17 minuutin peliaikakeskiarvolla. Kun esimerkiksi Lahdessa Kakko pyöritteli kotijoukkueen pelaajia solmuun ja tarjoili yksilösuoritustensa jälkeen maagisia passeja, antoi nuori jälleen väkevän näytön hyökkäysosaamisestaan.
Tekeminen oli lupaavaa, vaikka joukkueen viikonlopun ensimmäisessä kamppailussa perjantaina pisteitä ei tilastoihin kertynytkään.
– Hampaankoloon jäi, totta kai pisteitä on kiva tehdä.
Lauantaina Kakko puolestaan saalisti syöttöpinnan niin ikään voitokkaassa JYP-pelissä. Hyökkääjävirtuoosin kauden pisin pisteetön putki on kestänyt kolmen ottelun verran.
– Olen ollut tyytyväinen, alku oli tosi hyvä. Muutama peli on nyt ollut hakemista. Katsotaan, josko tämä taas lähtisi tästä, alle 18-vuotiaiden maailmanmestari pähkäili viitaten lähimenneisyyteen.
Kakolla on TPS:ssä loistavat aihiot kasvaa kohti NHL:ää.
– Totta kai on tosi hyvä, kun tässä on ollut kokeneempaa äijää. Kohta saamme (Lauri) Korpikosken takaisin. TPS:ssä on tosi moni auttanut, kuten minun mielestä nuorempia kuuluukin. Tosi hyvä paikka kasvaa, hyökkääjä kiitteli.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- HIFK-kapteeni Ilari Melart: surkea uutinen!
- Sebastian Aholle surkea uutinen – tähtihyökkääjä loukkaantui: ”Ei näytä hyvältä”
- Missä ura jatkuu? TPS-puolustajan sopimus purettu
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Leijonat-joukkueeseen muutos: kultaleijona sivuun loukkaantumisen vuoksi
- Tässä Sveitsin joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- Tähtihyökkääjä myöhästyi harjoituksista – NHL-seura rankaisi katsomokomennuksella
- Niclas Westerholm löysi uuden seuran!
- Colorado Avalanchen tähtihyökkääjälle jättimäinen jatkosopimus NHL:ssä!
- Dallas Stars nappasi nuoren suomalaishyökkääjän riveihinsä NHL:ssä!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”
- IL: HIFK:n Janne Pesonen joutuu sivuun – ikävä syy