NHL-seuran päävalmentaja muistutti Ilja Kovaltshukin ominaisuudesta – vertaa ruotsalaislegendaan: ”Hänellä on kyky”
Los Angeles Kingsin päävalmentaja John Stevens sai kesällä työkalupakkiinsa välineen, jota moni seura tavoitteli itselleen: venäläistähti Ilja Kovaltshukin.
Viimeiset viisi kautta KHL:n suurseura SKA Pietarin riveissä pelannut venäläislaituri on mainettaan monipuolisempi. Stevens muistuttaa, että Kovaltshuk on myös erinomainen jakamaan maaliin johtavia passeja joukkuetovereilleen.
– Asia, jota Kovin osalta usein ylenkatsotaan on, että hän on erittäin hyvä syöttäjä. Tapa, jolla hän pitää kiekkoa ja hänen petoksensa ja mitä hän tekee sen kanssa. Hän on paras jonka olen koskaan nähnyt, Stevens sanoi Orange County Registerille.
Stevensin mukaan Kovaltshukin pelaamisesta voi nähdä erään ruotsalaislegendan kaltaista arvaamattomuutta.
– Peter Forsberg oli samanlainen. Kun luulit hänen laukovan, hän syötti. Kun luulit hänen syöttävän, hän laukoi. Kovaltshukilla on kyky tehdä sama.
LUE MYÖS:
- Ei ole totta! Aleksander Barkovista murheellinen päivitys
- Aron Kiviharju palasi HIFK:n kokoonpanoon – avautui vaikeista loukkaantumisjaksoista
- Oula Palve avasi Sport-siirtonsa taustoja: ”Ajattelin, että menen sellaiseen paikkaan…”
- Näkökulma: Liigassa tehtiin käsittämätön ennätys – johtaako se valmentajapotkuihin?
- Florida tavoittelee Dylan Larkinia? Suomalaishyökkääjä voisi olla osa kauppaa
- NHL-fanit kiehuivat heti kauden aloituksessa: ”Myykää joukkue”
- Huippuvireinen Sakari Manninen loukkaantui – karu tilanne
- Leijonat-puolustaja lensi suihkuun alle kahdessa minuutissa – nyt tuli tuomio
- Columbus halusi Elvis Merzlikinsin ulos seurasta – Antti Mäkinen: ”Ei pidetyimpiä pelaajia”
- Roope Hintz jäi rajun polvitaklauksen alle – tähtipuolustajalle suihkukomennus
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”