Ilmiömäinen debyytti käynnisti kaiken: Nuoresta NHL-megatähdestä tuli doping-testaajien silmätikku – ”Ihan hullua”

Toronto Maple Leafsin tähtisentteri Auston Matthews teki sensaatiomaisen sisääntulon NHL:ään syksyllä 2016. Matthews tulitti heti debyyttiottelussaan Ottawa Senatorsia vastaan neljä maalia ja tuleva legenda oli syntynyt.
Jos Matthewsin NHL-debyytti oli ikimuistoinen, niin oli myös hänen seuraavan päivän harjoitukset. Nimittäin NHL:n viralliset doping-testaajat saapuivat Maple Leafsin harjoituksiin ja valitsivat ”sattumanvaraisesti” juuri 19-vuotta täyttäneen megalupauksen testaukseen.
Matthews antoivat supertulokkaalle välittömästi kuittia tästä.
– Kaikki jätkät antoivat minun kuulla siitä seuraavana päivänä harjoituksissa. En edes tiennyt mitä silloin tapahtuu, Matthews kertoi The Athletic -lehden haastattelussa.
Matthews on ollut NHL:ään saavuttuaan doping-testaajien todellisena silmätikkuna ja ”sattumanvaraisia” kutsuja on tullut useita.
– Jostain syystä minun nimeni ”vedettiin hatusta” jokaisella kerralla viime kaudella. Se oli aivan hullua. He tulivat joka kerta paikalla sanoen: ”Sinä. Matthews.” Jokaikinen kerta. En edes tiedä kuinka monesti he edes tulivat kaukaloon. Mielestäni on ollut vain yksi kerta, kun en joutunut testeihin, Matthews valitteli.
NHL:n kesäkaudella testataan maksimissaan 60 pelaajaa ja tänä kesänä yksi pelaaja jäi kiinni. Vegas Golden Knightsin puolustaja Nate Schmidt joutui 20 ottelun pelikieltoon jäätyään kiinni kielletyn aineen käyttämisestä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kärppien hyökkääjä loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- Ilveksen maajoukkuetähti löysi uuden joukkueen!
- Yllätysuutinen: Eric Staal löysi töitä NHL:ssä!
- Olli Jokisen HIFK:lta yllätysveto: NHL-konkari mukaan!
- Utahin NHL-seuran nimi selvisi – tässä uusi logo!
- SHL:n mestariseura hyvästeli kaksi suomalaista – toinen matkalla Liigaan
- MTV Urheilu: Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli MM-kisoissa!
- Kaksi kultaleijonaa jatkaa uraansa Tshekissä
- KooKoo pelaajakaupoilla – naarasi puolustajan Lukosta!
- Lähde: Lähes 1 100 NHL-ottelun konkaria kosiskellaan Eurooppaan
- Urheilucast: Leo Komarov kahden Liiga-seuran kiikarissa!
- Tässä Leijonien MM-joukkue – kaksi uutta NHL-vahvistusta mukaan!
- Mikko Rantanen upotti Coloradon käsittämättömällä tempulla: ”Legendaarinen esitys!”
- Maajoukkuemies lähtee Ilveksestä – uusi seura selvillä!
- Jukurit hankki kolme uutta pelaajaa – Sportin työmyyrä saapuu koeajalle
- IL: Jokerit tekemässä huiman hankinnan mestari-KalPasta
- IL: Veli-Matti Savinainen loikkaa yllättävään Liiga-seuraan!
- MTV: Suomen NHL-tähti sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Eemeli Suomi löysi uuden joukkueen!
- HIFK kiinnitti Liigan pistelingon – konkarivahdille jatkosopimus