Farmiin passitetulla Eeli Tolvasella mahdollisuus palata Jokereihin – Nashville-luotsilla asiaan selvä mielipide

Viime kaudella Jokereiden KHL-joukkueessa maaleja liukuhihnalta latoneella Eeli Tolvasella riittää vielä töitä tullakseen tähdeksi myös Pohjois-Amerikassa.
Viime kauden lopussa kolme ottelua Nashville Predatorsin riveissä vyölleen saalistanut Tolvanen joutuu tänä syksynä aloittamaan kautensa Predatorsin farmijoukkue Milwaukee Admiralsissa.
19-vuotiaalla suomalaisella on selvä visio siitä, mitä hänen on parannettava ennen kuin on valmis NHL-kaukaloon.
Admiralsin nettisivulla julkaistussa haastattelussa Tolvanen toteaa kokonaisvaltaisen pelaamisensa kaipaavan parannusta. Erityisesti puolustuspelaaminen ei vielä ole riittävällä tasolla.
– Minun pitää myös saada kamppailuvoimaa, hän toteaa lisäksi NHL.com/fi:lle.
Nashvillen päävalmentaja Peter Laviolette muistutti aiemmin tällä viikolla myös tietyistä lainalaisuuksista rapakon takana.
– Pienessä kaukalossa pelaaminen on erilaista. 19-vuotiaan on ylipäätään vaikea sopeutua liigaan ja pystyä heti tekemään tulosta, Laviolette totesi.
Predators-luotsi toivoo Tolvasen jäävän Milwaukeehen huolimatta sopimuksessaan olevasta kohdasta, jonka mukaan hän voi halutessaan palata Jokereihin pelattuaan Admiralsissa kymmenen ottelua. Jos suomalainen tekee sen, ei hän voi enää palata Predatorsiin tällä kaudella.
– Se on hänen (Tolvanen) päätettävissään. Toivon kovasti, ettei hän lähde Eurooppaan, päävalmentaja totesi The Tennesseanin mukaan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Leijonien MM-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura selvisi!
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!