Suomalaishyökkääjä Miro Aaltonen jätti viime kauden päätteeksi NHL-unelmansa, kun hän siirtyi kesällä Toronto Maple Leafsin leiviltä KHL-seura Vitjaz Podolskiin.
Aaltonen on saanut suorastaan lentävän lähdön 1. syyskuuta alkavaan KHL-kauteen, kun hän tulitti harjoituskaudella seitsemän maalia Vitjazin yhdeksässä harjoituspelissä.
25-vuotias joensuulainen voitti koko KHL:n harjoituskauden maalipörssin yhdessä kanadalaisen Kevin Clarkin kanssa, joka on myös tehnyt seitsemän maalia. KHL:n harjoituskausi päättyi torstaina 30. elokuuta.
Aaltonen teki seitsemännen maalinsa torstaina pelatussa harjoitusottelussa Admiralia vastaan. Suomalaishyökkääjän osuma oli lopulta lukemin 2-0-päättyneen kamppailun voittomaali.
Aaltonen aloittaa KHL-kautensa syyskuun 3. päivä, kun Vitjazin vastaan asettuu Neftehimnik.