Suomalaishyökkääjä ei ollut luottamuksen arvoinen – Vegasin GM perustelee tähtihyökkääjän hankintaa
Vegas Golden Knights oli kesän siirtomarkkinoilla aktiivinen. Se hankki Winnipeg Jetsin riveissä mainion kevään pelanneen Paul Stastnyn vahvistamaan sentteriosastoaan kolmen vuoden ja 19,5 miljoonan dollarin arvoisella sopimuksella.
Runkosarjassa 53- ja pudotuspeleissä 15 tehopistettä takonut jenkkihyökkääjä tuo monipuolista osaamista Vegasiin. Juuri monipuolista ja luotettavaa osaamista haluaa GM George McPhee.
– Tehtävänämme on löytää pelaajia ja ohjata heidät valmennusryhmän käsiin, jotka pyrkivät muovaamaan joukkueen ja päättämään kuka pelaa missäkin. Joukkueen luominen on aina oma prosessinsa ja alati rakennustyön alla, McPhee kertoi hiljattain Fox Sports 1340 -radiokanavan haastattelussa.
Stastnyn tulo tarkoittaa sitä, että Erik Haulan elintila vähenee. Viime kaudella Haula takoi tulosta David Perronin ja James Nealin kanssa muodostamassaan ketjussa, mutta omassa päässä ei mennyt ihan yhtä hyvin.
Vegasin päässä kolisi 3,7 maalia jokaista 60 minuuttia kohden Haulan ollessa kentällä. Se on NHL:n huonoimpia vertailulukuja. Vähintään 70 ottelua pelanneista porilaislähtöisen hyökkääjän luku oli seitsemänneksi heikoin.
– Haula teki todella hyvää työtä, ja pidimme hänestä paljon. Nyt meidän on kuitenkin tehtävä muutoksia, koska kakkosketju ei ollut viime kaudella puolustuksellisesti riittävän hyvä. Se tuotti hyvin, mutta omaan päähän osui liian monta kertaa. Ketju päästi jokaista 60 peliminuuttia kohden enemmän maaleja kuin yksikään toinen kakkoskenttä koko liigassa. Voimme jättää kyseisen ongelman huomioimatta tai käsitellä sen.
– Tässä tapauksessa pyrimme käsittelemään sen, McPhee paalutti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- TPS:llä katastrofaalinen ilta – tappiputki venyy ja paukkuu
- Viime hetken käänne: NHL-tähti ulos olympialaisista – Liigasta tuttu mies mukaan
- KooKoolta järkälemäinen sopimusuutinen: ”Tiedetään hyvänä tuloksentekijänä”
- Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen pahoittelee asiatonta käytöstään: ”Mitä eilen pelin jälkeen tapahtui…”
- Naisleijonien ketjut Yhdysvaltoja vastaan julki!
- NHL-supertähti lähtee olympialaisiin karmeassa kunnossa – raju kuva julki
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- Vahvistus tuli: NHL:stä lähtöpassit saanut Juho Lammikko palaa tuttuun seuraan
- SuomiKiekon tiedot: Kaikki Naisleijonien pelaajat päässeet pois karanteenista!
- Norovirus levisi olympialaisissa – yksi joukkue eristetty!
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!