NHL-paluuta yrittävä puolustaja kritisoi yllättävällä tavalla NHL:ää – KHL kehitti enemmän: ”Tulin huonommaksi”
Montreal Canadiensin harjoitusleirille kutsun saanut puolustaja Simon Despres on vakuuttunut siitä, että hän oppi vuoden Euroopan visiitillään paljon. Hänen näkemyksensä omasta ja joukkueen pelistä on jopa yllättävän ruusuinen vaikeuksista huolimatta.
– Olin dominoiva ajoittain, vaikka puolet joukkueestamme lähti joulun aikoihin, koska eivät saaneet palkkojaan. Voitimme Kazanin, joka voitti mestaruuden. Voitimme Jokerit ja Sotshin kertaalleen. Voitimme hyvin perinteisellä joukkueella hyviä joukkueita. Minulla oli pakkiparina 18-vuotiaita puolustajia, jotka eivät pystyneet pelaamaan edes parhaalla junioritasolla, Despres selvittää La Pressen haastattelussa.
Despres myös antaa yllättävää kritiikkiä NHL:lle. Hänen mukaansa KHL:ssä pelaaminen teki hänestä paremman pelaajan ja NHL:ssä pysymällä hän olisi vain taantunut.
– NHL:ssä sinusta tulee robotti, joka tekee samoja asioita jatkuvasti. Tulin huonommaksi. Venäjällä minä kehityin, pystyin parantamaan heikkouksiani.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MM-turnaus alkaa! Näin maat pelasivat ennen U20-kisoja
- Nuoret Leijonat: Näitä Tanskan pelaajia tulee varoa!
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki lähti NHL:stä joulutauon aikana – miljoonasopimus revitään!
- NHL-supertähdet jäämässä ulos olympialaisista – tilalle yllätysnimi?
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Petteri Rimpisen poikkeukselliset varusteet ällistyttää rapakon takana – ”Sairaimmat mitä olen nähnyt”
- HIFK tiedottaa: kaksi uutta vahvistusta!
- Nimet julki – tässä Nuorten Leijonien MM-joukkue!
- Entinen NHL-supertähti myynnissä – torppasi siirrot kahteen eri seuraan
- Entinen NHL-hyökkääjä palasi yli neljän vuoden tauolta onnistuneesti – ansaitsi nyt uuden sopimuksen
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- Jori Lehterä: iso uutinen
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!