Tanska juhlii voittoa Leijonista: ”Kaikki kiinni itsestämme”
 
								
		
		Tanska otti historiansa toisen voiton Suomesta jääkiekon MM-kisojen historiassa lyötyään Leijonat keskiviikkona Herningissä 3-2. Kölnissä 2010 Tanska oli voittanut Leijonat 4-1.
Kölnin ottelussa Leijonat sortui virheisiin ja päästi Tanskan NHL-tähdet vastahyökkäyksiin. Kiekkoanalyytikko Petteri Sihvosen mukaan Suomen pelitapa toimi silloin turnauksen alkusarjassa kaikkein parhaiten.
Keskiviikkona kupletin juonena oli jälleen pelitavan toimivuus ja Tanska hyödynsi vahvuuksiaan paremmin, kun NHL-miehiä oli saatu lisää Tanskan joukkueeseen. Leijonien virheistä rangaistiin armotta ja ylivoima oli tanskalaisilla vahvaa, kun taitoakin oli joukkueessa.
– Tiesimme, että heillä olisi paljon hyökkäysvoimaa, joten pyrimme blokkaamaan laukauksia ja syöttölinjoja sekä varmistamaan, että Freddie (maalivahti Frederik Andersen) näkisi kiekon. Niille kahdelle Suomen maalille emme voineet mitään, mutta Freddie otti isoja torjuntoja pitäen meidät pelissä mukana, kommentoi Tanskan NHL-hyökkääjä Jannik Hansen.
Voittomaalin värkäännyt, Jokereissakin pelannut Nichlas Hardt aisti, että Suomi olisi kaadettavissa.
– Tiesimme, että heillä on hyvä joukkue. Kunnioitimme heitä, mutta emme liikaa. Pyrimme pelaamaan omaa peliämme ja puolustamaan tiukasti, kommentoi Hardt.
Tanskalle voitto oli merkittävä. Joukkueella on alkusarjassa edessään vielä ottelut Norjaa, Etelä-Koreaa ja Latviaa vastaan. Eli hyvältä näyttää jatkopaikan suhteen.
– Kaikki on kiinni meistä itsestämme. Seuraavat pelit ovat tärkeitä ja ne pitää voittaa. Perjantaina on iso peli Norjaa vastaan ja se on voitettava, kommentoi Tanskan NHL-hyökkääjä Oliver Bjorkstrand.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- Tässä Sveitsin joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- Tähtihyökkääjä myöhästyi harjoituksista – NHL-seura rankaisi katsomokomennuksella
- Niclas Westerholm löysi uuden seuran!
- Colorado Avalanchen tähtihyökkääjälle jättimäinen jatkosopimus NHL:ssä!
- Dallas Stars nappasi nuoren suomalaishyökkääjän riveihinsä NHL:ssä!
- Tshekin joukkue Suomen EHT-turnaukseen julki – mukana Liigasta tuttuja nimiä
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- 17-vuotias Liiga-sensaatio sai yllätyskutsun maajoukkueeseen!
- Potkut tuli – Pelicansin viime kauden hyökkääjälle tyly kohtalo Venäjällä!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”
- IL: HIFK:n Janne Pesonen joutuu sivuun – ikävä syy
- Aleksi Saarela: Jättiyllätys!
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			