NHL-pomo halusi pelaajansa takaisin Vegasista – tarjous tyrmistytti: ”Siinä ei ollut mitään järkeä”
Vegas Golden Knightsin puolustaja Nate Schmidt aloittaa tiistaiyönä Stanley Cup -finaalit entistä seuraansa Washington Capitalsia vastaan. Golden Knights poimi Schmidtin riveihinsä viime kesänä NHL:n laajennusdraftissa.
Schmidtin menetys otti totisesti koville Capitals-GM Brian MacLellania, jolla oli suuret odotukset luottopakkinsa suhteen.
– Saimme kehitettyä hänet juuri siihen pisteeseen, että hän olisi juuri saanut isomman roolin meiltä ja jouduimme valitettavasti menettämään hänet. Olimme pahassa tilanteessa silloin, koska jouduimme menettämään pelaajan, josta pidimme, MacLellan harmitteli Washington Postin haastattelussa.
Peräti 17 vuotta Capitalsin GM:nä toiminut Golden Knightsin nykyinen GM George McPhee paljasti MacLellanin halunneen Schmidtin takaisin seuraansa välittömästi laajennusdraftin jälkeen.
– Teimme sillon valintamme ja hän (MacLellan) soitti minulle tiedustellen, jos olisi jokin keino saada Schmidt takaisin. Vastasin hänelle: ”En näe mitään keinoa siihen, mutta voimme yrittää keksiä sellaisen tarjouksen, jolle voit sanoa ei”. Teimme hänelle tarjouksen, joka ei toiminut – ja se ei toiminut, koska pidimme Schmidtistä. Sen takia teimme yliampuvan tarjouspyynnön ja sen takia asia meni miten meni, McPhee kertoi.
MacLellan ei ollut mielissään McPheen vaihtokauppaehdotuksesta.
– Siinä ei ollut mitää järkeä, Capitals-GM reagoi tarjoukseen.
MacLellan olisi ollut valmis tarjoamaan vaihtokaupassa hyökkääjä Marcus Johanssonia, joka kaupattiin lopulta kesällä New Jersey Devilsiin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-seurat leipoivat treidejä
- Huh huh! Dallas Stars oli hirvittävässä iskussa
- Mikä temppu! Florida Panthers ja Carolina Hurricanes tarjosivat trillerin
- HäSa: Kristian Vesalainen lähtee HPK:sta – tässä seuraava työpaikka
- Elliotte Friedman: pyöräyttääkö Jarmo Kekäläinen vaihtokaupat Edmontonin kanssa?
- I-P: Vaasan Sportin urheilujohtajalta paljastus pelaajamyynneistä
- Liiga tiedottaa: kuluvan kauden siirtotakaraja selvillä
- Jarmo Kekäläinen paljasti: Nuoret Leijonat ei saa hirmuvahvistusta MM-kisoihin
- Karu takaisku – KalPan tähtikaksikko sivuun!
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä