Marjamäki innostui niin, että puhui jo kotiyleisöstä – muistutti myös faktasta: ”Saksalla on nyt etu”
Kuva: Ilari Isotalo
Leijonat pelasi MM-kisojen – ja joidenkin mielestä vuosikausiin – parhaan pelinsä kukistaessaan Kanadan lauantai-iltana vakuuttavalla esityksellä maalein 5–1.
Suomen päävalmentaja Lauri Marjamäki oli ottelun jälkeen erittäin mielissään näkemästään.
– Tuolla lailla pitää reagoida (Tanska-)tappioon. Se oli ehkä isoin anti. Kun tulee negatiivinen kokemus, niin sen jälkeen tulee pieni terästäytyminen. Joukkue tulee enemmän yhteen ja heittäytyy enemmän pelille. Sitä kautta voi tulla parempi joukkue, Marjamäki analysoi.
Suomi iski ottelussa kaksi ylivoimamaalia, Kanada ei yhtään.
– Voitettiin erikoistilannepeli. Kummallakin oli saman verran maalipaikkoja. Meidän maalivahtipelimme oli myös loistavaa, Marjamäki kehaisi Harri Säteriä.
Kanadan maalivahdeista Curtis McElhinneystä ja Darcy Kuemperista ei voinut sanoa samaa.
Toinen Suomen ylivoimaosumista oli viiden hyökkääjän eli Sebastian Ahon, Teuvo Teräväisen, Mikael Granlundin, Mikko Rantasen ja Veli-Matti Savinaisen viisikon kädenjälkeä.
– Teräväinen pelasi hyvin viivassa. Yhtä hyvin hän voisi pelata pakkina. Sama Sepestä (Aho), Marjamäki sanoi.
Eniten Marjamäkeä kuitenkin miellytti se yleinen tapa, jolla Leijonat ottelussa esiintyi.
– En ole miettinyt, oliko tämä meidän paras ottelumme. Tietenkin hienoon paikkaan tämä tuli. Ja jotain se kertoo, jos voitat Kanadan 5-1.
Päävalmentaja oli niin haltioissaan, että kommentoi Suomen pelanneen kotiottelun.
– Se tapa, kuinka yhtenäisesti ja loistavasti pelattiin hienon kotiyleisön edessä. Lauantai-ilta ja varmaan Suomessakin moni katsoi. Siihen kohtaan tuollainen esitys ja rohkeus. Kyllä varmaan antaa potkua meille kaikille, Marjamäki ihasteli.
– Meidän joukkueessa on niin valtava luisteluvoima. Uskalletaan pelata ja lähteä viemään peliä.
Kauan voittoa ei kuitenkaan voi maiskutella, sillä tänään illalla vastassa on Saksa. Olympialaisissa sensaatiomaisesti hopeaa voittanut Saksa hävisi eilen aamupäiväpelissä Latvialle ja käytännössä menetti mahdollisuudet jatkopeleihin.
– 20 tuntia tästä, ja vastaan tulee Saksa, jolla on yhdeksän tunnin etu. Nyt täytyy ladata siihen, Marjamäki muistutti eilisen pelin päätyttyä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Ilves kiinnitti Liigan kaksinkertaisen maalikuninkaan
- Urheilucast: Aatos Koivu jättämässä TPS:n – siirto toiseen Liiga-seuraan vireillä!
- Pelicans: Kaksi jatkosopimusta – ulkomaalaisvahvistus jatkaa Lahdessa
- Jukurit julkisti tukun sopimusuutisia – Tappara-hyökkääjän vuokrapesti jatkuu
- Liiga-seuralle surkeita uutisia – varakapteeni pitkään sivussa
- Kärpät jysäytti yllätyshankinnan: ”Tuntuu tosi siistiltä olla takaisin täällä”
- Kärpät: tähtipelaajan sopimus purettu!
- Paljastus: Ben Tardif vaihtaa joukkuetta – Kärpille muhkea jättipotti!
- SaiPa: tärkeä kiinnitys
- Lähde: Kärpät-tähti vaatii siirtoa pois – tämä seura perässä!
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- HIFK: uusi pelaajahankinta!
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Raju veto: Liiga-seura potki valmentajat pihalle!
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- HIFK-kapteeni Ilari Melart: surkea uutinen!
- Urheilucast: Aatos Koivu jättämässä TPS:n – siirto toiseen Liiga-seuraan vireillä!