Lukko pitää tiukasti kiinni junnutähdestään: ”Yksi ikäluokkansa lupaavimmista”

© Kuva: Juha Tamminen

Rauman Lukko kertoi kinnittäneensä vuoden sopimuksella hyökkääjä Antti Saarelan.

Liigassa yi 770 ottelua pelanneen Pasi Saarelan poika ja nuorten maailmanmestarin Aleksi Saarelan pikkuveli on 179-senttinen ja 80-kiloinen hyökkääjä, joka pelasi viime kaudella lähinnä A-nuorissa. Kesäkuussa 17 vuotta täyttävä junnutalentti pelasi A-nuorten Liigassa yhteensä 25 ottelua, joissa teki tehot 6+9=15.

– On äärettömän tärkeää, että pystymme pitämään Antin kaltaisen seuran oman huipputalentin. Antti on yksi oman ikäluokkansa lupaavimmista pelaajista, ja hänellä olisi ollut ottajia varmasti muuallakin. Hän halusi jäädä Lukkoon, jossa hänellä on hyvät mahdollisuudet jatkaa kehitystään, Lukon päävalmentaja Pekka Virta kertoi seuran kotisivuilla.

Potentiaalista, jonka Lukko hänessä näkee, kertoo se, että Saarela harjoittelee kesän liigajoukkueen mukana.

– Antilla on kaikki ominaisuudet kunnossa. Nyt on tärkeää, että annamme hänelle aikaa ja keskitymme hänen kanssaan kärsivällisesti siihen arjen työskentelyyn. Mennään pitkäjänteisesti eteenpäin ja haetaan ehjiä päiviä, ehjiä viikkoja ja ehjiä kuukausia.

Saarela puki ensimmäiseen Liiga-otteluunsa viime kauden aikana, mutta ei saanut peliminuutteja