Lauri Marjamäki ei pelkää tappiota – ”Minulla on aina hyvä mielenrauha kun panokset kovenee”
HERNING. Leijonat kohtaa illalla Sveitsin MM-puolivälierässä. Suomen päävalmentaja Lauri Marjamäki oli täynnä itseluottamusta ennen illan koitosta. Paineet ovat kovat, sillä tappiolla Suomi lähtee kotiin ja Marjamäkeä pidetään epäonnistujana.
Marjamäki itse nauttii tilanteesta.
– Minulla on aina hyvä mielenrauha siinä vaiheessa, kun panokset kovenee. Tuntuu, että nuo alkusarjapelit ovat aina vähän puristamista. Nyt ruvetaan sitten mittaamaan, mistä me olemme tehty. Tiistaina saimme pelattua kovapanoksisen pelin. Uskon, että siitä pystytään vielä vähän parantamaan, Marjamäki luotti.
Suomi voitti alkusarjan ja päätti sen riemukkaaseen voittoon Yhdysvalloista. Peliä ei tarvitse tässä vaiheessa paljoa muuttaa. Sveitsi on pelityyliltään samanlainen kuin USA tai Kanada. Suomi kaatoi molemmat maat alkulohkossa.
– Ei ole mikään muuttunut sitten USA-pelin. Olemme pelanneet hyvin ja silloin ei tarvitse vetää mitään kania hatusta. Pitää vain pitää tiukasti kiinni niistä hyvistä asioista, mitä omassa pelissä on, Marjamäki sanoi.
– Yhtenäisyys, yhdessä pelaaminen, voitonnälkä, sitoutuminen ja hyvä itseluottamustaso. Ne ovat tärkeitä asioita tänään, päävalmentaja luetteli.
Leijonista paistaa päävalmentajan mukaan oikeita asioita läpi.
– Kyllä joukkueesta paistaa joku poikkeuksellinen juttu läpi. Jokainen tietää, minkä takia täällä ollaan ja tietävät, mikä on tämän turnauksen formaatti. Yhdestä pelistä poikki. Oma peli edellä mentiin aika pitkälti palaverissa. Kyllä me tiedetään Sveitsistä tietyt asiat, mutta oman pelin kautta. Kyllä mä uskon, että me olemme henkisesti ja fyysisesti valmiita, Marjamäki linjasi.
Mitkä Suomen vahvuudet ovat?
– Kaikki ovat ne meidän vahvuudet nähneet. Me haluamme olla luisteluvoimainen joukkue, joka aggressiivisesti karvaa ylhäältä asti ja sitä kautta pitää kiekkoa rohkeasti.
Marjamäeltä udeltiin myös sitä, mitä hän ajattelisi Suomen joukkueesta, mikäli hän olisi itse Sveitsin päävalmentaja.
– Onneksi en ole, Marjamäki päätti.
Suomen ja Sveitsin välinen puolivälieräkamppailu alkaa kello 21.15 Suomen aikaa.
Ville Hirvonen
@hirvonenville
- Kasperi Kapanen nousi koko NHL:n ykköseksi: ”Jos olen kärjessä, niin se tarkoittaa…”
- Urheilucast: Raimo Helmisen Ilves-kytköksistä uusi väite – mitä tekee Harri Aho?
- TPS nostaa superlupauksensa Liigaan – debytoi kultaleijonan rinnalla
- Urheilucast: Tapparan päävalmentajalta nolo hätätempaus – ”Suorastaan katastrofaalinen”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn